EĞEDEN BIÇAK  (52337 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
EĞEDEN BIÇAK
« : 05 Aralık 2009, 20:00:43 »
Arkadaşlar kılıç yapamadım ama sizlerle son yaptığım bıçağı paylaşmak istiyorum.

Küçük bir av bıçağı.

Çelik olarak eğe kullandım.
Sap kısmını ceviz ağacından
Perçinleri demirden
Bilek ipinin girdiği yerdeki küçük boru bakırdan
Bilek ipi de deriden yapılmıştır.

Ölçüleri :
Toplam boyu: 18 cm.
Yüz genişliği : 27 mm
Et kalınlığı     : 5 mm

Eğenin diş izleri özel olarak tamamen silinmemiştir. Su verme işleminde sadece ağız hattına su verilmiştir.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2009, 20:03:37 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: EĞEDEN BIÇAK
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2009, 20:05:54 »
...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2009, 20:58:10 »
Gökhan eline sağlık, çok kullanışlı bir bıçak olmuş ve bitirişin harika. Taşlama eğiminin de bu kadar belirgin olması çok güzelleştirmiş. Boyutu ve profili ile gündelik kullanımda oldukça iş görür gibi görünüyor.

Eğeler genel inanışa göre genelde W1 - 2 veya 1095 gibi çeliklerden yapılıyor. Bence o kadar az oranda eğe güzel çelikten yapılıyor ki piyasada eskisi gibi eğeden bıçak yapmak ciddi bir şekilde malzeme bilgisi gerektiriyor. Eminim senin bıçağın ağız tutuşu güzeldir, iyi su aldıysa orada biryerlerde güzel bir hamon gizli tahminimce  ;D. Biraz sirkede bekletip en ince zımparayla biraz dokunsana bir kaç kere, harbiden hamon da oradaysa herşeyiyle süper yakışıklı olacak...

Kolay gele usta  :) 

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2009, 21:32:07 »
sevgili Emre aşagıdaki ege analizleri  hakkınaki yorumun nedir.  ortak olarak 1.2 üzeri karbon oranları var. benzer mn.  farklı ülke üreicirinden. ama klasik W seriside değil. olasılkla  bizde türkiyede birinciye benzer egeler kullamaktayız. zira three files neredeys en çok gordüm marka olarak bir hindistan markası.  bende sıklıkla hem ege hemde bıçak malzemesi olarak kullandıgım için kendilerine metal aalizini sormuş idim ancak bir cevap alamadım.

"Cheapo, made-in-India, Harbor Freight bastard file:
C:1.3 | Mn: 0.34 | P:0.015 | S:0.009 | Si:0.24 | Cu:0.01 | Cr:0.62 | Mo:0.005 | Ni:0.02 | Sn: 0.003 | V: - | Nb:0.010

Huge old Nicholson mill bastard file:
C:1.28 | Mn:0.34 | P: 0.016 | S:0.015 | Si:0.15 | Cu: 0.02 | Cr:0.14 | Mo:0.005 | Ni: 0.02 | Sn: 0.002 | V: - | Nb: -

Huge old Heller mill bastard file:
C:1.20 | Mn:0.25 | P:0.010 | S:0.020 | Si:0.12 | Cu:0.04 | Cr:0.03 | Mo: 0.004 | Ni:0.03 | Sn:0.018 | V: 0.005 | Nb: -"

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2009, 21:33:54 »
güzel tahmin emre, var ama çok belirgin değil.

alttaki resme bakarsan fark edebilirsin.

yanlız ne kadar temizlemeye uğraşsamda su aldıktan sonra eğede zımpara işi çok zor oluyor özellikle hamon hattında. tam anlamıyla temizlensede çok belirgin olacağada benzemeyince bende çok üstelemedim.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2009, 22:16:32 »
sevgili Emre aşagıdaki ege analizleri  hakkınaki yorumun nedir.  ortak olarak 1.2 üzeri karbon oranları var. benzer mn.  farklı ülke üreicirinden. ama klasik W seriside değil. olasılkla  bizde türkiyede birinciye benzer egeler kullamaktayız. zira three files neredeys en çok gordüm marka olarak bir hindistan markası.  bende sıklıkla hem ege hemde bıçak malzemesi olarak kullandıgım için kendilerine metal aalizini sormuş idim ancak bir cevap alamadım.

"Cheapo, made-in-India, Harbor Freight bastard file:
C:1.3 | Mn: 0.34 | P:0.015 | S:0.009 | Si:0.24 | Cu:0.01 | Cr:0.62 | Mo:0.005 | Ni:0.02 | Sn: 0.003 | V: - | Nb:0.010

Huge old Nicholson mill bastard file:
C:1.28 | Mn:0.34 | P: 0.016 | S:0.015 | Si:0.15 | Cu: 0.02 | Cr:0.14 | Mo:0.005 | Ni: 0.02 | Sn: 0.002 | V: - | Nb: -

Huge old Heller mill bastard file:
C:1.20 | Mn:0.25 | P:0.010 | S:0.020 | Si:0.12 | Cu:0.04 | Cr:0.03 | Mo: 0.004 | Ni:0.03 | Sn:0.018 | V: 0.005 | Nb: -"

Durukan bunların hepsi çok yüksek düz karbon çeliği, eğer %0,10 civarı vanadyum ihtiva etseler W1, bunun üstünde %0,15 civarı vanadyum ile W2 olurdu.
Merhaba çelik dünyasına :)
Çelikler her dökümde farklıdır, aynı fabrika bile aynı çeliği aynı oranlarda üretemez. Demir cevherinin farklılığına, potanın yeni olup eski olmasına hatta o günkü hava basıncına bağlı olarak bazen az bezen çok farklılık görülebilir. Açıkçası birinci diğer ikisinden biraz daha tane büyümesine ve kırılganlığa yatkın, oldukça saf bir karbon çeliği, Vanadyum yerine de niobyum ihtiva etmesi ve oranının diğerlerinden daha çok olması tam ters etki yaparak tane büyümesine direnç kazanmasını sağlayacaktır, bu tane sınırlarındaki niobyum karbürlerinin vanadyum karbürlerinden daha dayanıklı olmasından. Çok çok güzel bir çelik. Aklıma yattı, bir tane de ben ucuz hint malı eğe deneyeyim, çok süper hamon oluşması beklenir. Manganez bu kadar düşük ve vanadyum veya niobyum çok az bu tür karbon çelikleri 1000 derece üstünde dağılabilirler dövme sırasında (benim başıma gelmişti bir eğe döverken), 900 dereceyi ( orta turuncu- açık kırmızı) aşmamak lazım. Tane büyümesi kesin, bu yüzden dikkatli bir normalizasyon şart. Bana çelik elemanları tam da antik beyaz tamahagane çeliğini andırdı. Özellikle sanmai tarzı bir bıçak için oldukça uygun, 1050 yanakların arasına eğe çeliği ağız çeliği dövme kaynak olsa muhteşem olabilir. Ahh atölye şimdi darmaduman, işim bittiğinde ben de dövme projelerine haftada bir-iki günümü ayıracağım...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2009, 22:22:51 »
güzel tahmin emre, var ama çok belirgin değil.

alttaki resme bakarsan fark edebilirsin.

yanlız ne kadar temizlemeye uğraşsamda su aldıktan sonra eğede zımpara işi çok zor oluyor özellikle hamon hattında. tam anlamıyla temizlensede çok belirgin olacağada benzemeyince bende çok üstelemedim.
Hımm, şimdi gördüm  ;). Kullandığın zımpara kağıdı ne? Ben bir ara farklı bir zımpara almıştım, ucuz diye, aynı da atlas marka siyah zımparalara benziyordu, ama sertleşmiş çelikte çizik bile atmadı. İnanamadım, tam parlattığım bir bıçağa 120 zımpara sürttüm korkarak ama garip bir şekilde tek bir çizik bile yok. Tamamen adi bir malzeme. Atlas zımpara ile eğe çeliği gibi kolay zımparalanan çelikleri temizlemek çok da zor olmasa gerek. D2 gibi devasa karbürlü çeliklerde bile zorlanmıyorum...

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2009, 22:46:03 »
bende atlas kullanıyorum emre,

ama bunun nedenini bilmiyorum. 120, 320, 600 kumla çalıştım. en sonda 1200 ile bir kat geçtim ama diğer yerler temizlenirken hamon hattındaki küçük çiziklerden bazıları kaldı.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2009, 23:08:42 »
Çizikleri yok etmek tamamen sabır işi, çok da önemli değil, bu haliyle de çok güzel. Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim, kabza malzemen çok hoş. Ceviz her zaman benim için en güzel kabza malzemesi; sağlam, ağır başlı ve kolay işlenir.
Bu arada hep merak ettim senin eserlerin "isa" olarak markalanmış hep. Bir anlamı var mı?

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2009, 23:13:38 »
ceviz benimde favorim emre.

onun devrine yetişemedim ama bu işe başlamama vesile olan kişi rahmetli dedemin adı, benim göbek adım, kardeşiminde ezanlı ismi isa'dır.

bu yüden isa yazıyorum.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2009, 23:17:28 »
Çok anlamlı, Dedelerimi rahmetle andım, hiç görmesek de bir şekilde hayatımızıın gidişatında çok önemli bir yere sahipler...

Gökhan nerde oturuyorsun, bahar gibi şöyle bir gezintiye çıkayım diyordum  ;D

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2009, 23:23:13 »
istanbul silivri'de ikamet ediyorum, ama asıl görmek isteyeceğin mekan tekirdağ malkara'da. dedemden kalma bir atölye var orada. şu son birkaç bıçak hariç tüm çalışmalarımı yaptığım mekan orada.

istanbula gelirsen bir şekilde görüşürüz ama fırsatın olurda oraya gidersek ilgini çekecek çok şey bulacaksın. bağımlılık yaratan bir yer :)

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
« Yanıtla #12 : 06 Aralık 2009, 08:35:01 »
Çok güzel olmuş elinize sağlık
Bushcraft (ormancı) bıçaklarına benzemiş çok kullanışlı görünüyor.

Deri kılıfta ister o şimdi :)

Bu arada forum içinde deri kılıf yapımına pek rastlayamadım, nasıl yapıyosunuz ?
Deriyi nerden buluyosunuz?

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
« Yanıtla #13 : 06 Aralık 2009, 08:59:04 »
Şöyle bir kılıf bence çok yakışır :)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #14 : 06 Aralık 2009, 09:37:24 »
Çok güzel olmuş elinize sağlık
Bushcraft (ormancı) bıçaklarına benzemiş çok kullanışlı görünüyor.

Deri kılıfta ister o şimdi :)

Bu arada forum içinde deri kılıf yapımına pek rastlayamadım, nasıl yapıyosunuz ?
Deriyi nerden buluyosunuz?

Deri kılıf nerdeyse bütün bıçaklarımda yaptığım birşey, ancak daha o konuda ustalaşamadım. Deri oldukça pahalı bir malzeme, özellikle üstünde yara veya leke izi olmayan deriyi bulmak kendi başına bir maharet. Ben şimdiye kadar kız arkadaşımın Ankara'da Ulus'ta bulduğu bir dericiden alınmış tüm manda derisi kullandım. 350 lire gibi bir fiyatı vardı. Çok kaliteli sayılmazdı, lekeleri kapatması için genelde koyu deri boyaları kullanmak zorunda kaldım.
Deri kılıf alırken en dikkat edilmesi gereken derinin bitkisel yağlarla tabaklanmış olması. Madeni tuzlarla tabaklanmış deri içeriğinde çeliği zamanla aşındıran kimyasallar barındırır. Maalesef daha kolay olduğu için zamanımızda deriler madeni tuzlarla tabaklanıyor. Bitkisel yağla tabaklanmış deriyi bulabilmek gerçekten çok zor. Elimdeki deri bittiğinden şu anda Amerika'dan deri getirtmek zorunda kaldım. 

Deri kılıf yapmak için öncelikle kumaştan ya da kartondan patron kesiyorum. Buna uygun deride kesim yapıp ince matkap ucu ile dikim deliklerini deliyor ve elde dikiyorum. Sonra deriyi ıslatıp bıçağı kalıplıyorum. Oldukça zahmetli bir uğraş olmasına rağmen değiyor...

Bu konuda amazon.com'dan deri kılıf yapımı ile ilgili iki kitap aldım, bu kitaplar oldukça yararlı oldu. Ayrıca deri üzerinde desen yapmak için özel el aletleri ve perçinleri de İsveç'teki Nordellknives'dan getirttim. Fiyatları çok makul. Kesim için kendi yaptığım bir bıçağı, kenarları düzeltmek için bant zımparamı kullanıyorum. Daha detaylı yapım ile ilgili resimli eğitim konusu açabilirim bir sonraki kılıf yapımım sırasında...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2