Antika Osmanlı Silah & Restore  (77255 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: Antika Osmanlı Silah & Restore
« Yanıtla #45 : 11 Mayıs 2011, 14:29:56 »
Bu konuya bir parca hazirlamistim, nasip bugüne imis anlasilan.... :D

Evet, eski forumdaslar hatirlarsiniz, bundan epey bir zaman önce bir "Yatagan" almistim ama "Kulagin" bir tarafi kopmus idi. Onu Restore etmeyi, tekrar orijinal olmasada, tam bir toplu görünüm olmasini ugrasdim. umarim olmustur...

Konuyu tekrar toparlamak icin bastan aliyorum:

Bozuk kulakli Yatagan bu idi...
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 11 Mayıs 2011, 14:43:48 »
Kulagi tekrar yapma imkani olarak Mors disi cok aradim, ama maalesef bulduysamda Altindan pahali oldugundan yanina yaklasmadim.

Cok alternativler aradim en sonunda "Polyvinylchlorid" yani genel anlamda PVC kökenli bir Ham-madde buldum. Bu Sert Camur tipi olan "Macunu" modelllestirip, 150° dercede Firinda pisiriyorsunuz. Firindan sonra matkap ile delmek veya zimparalamak mümkün.

Ben Firin isleminden sonra 3 Ay bekletip, iyice kuruttum ve sonra Cila veya "old finishing" islemine devam ettim. Umarim olmustur....

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 11 Mayıs 2011, 14:45:50 »
"Kulagin" bitmis ve "old finishing" olmus hali....

selam ve saygilar

mergup

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 11 Mayıs 2011, 18:53:29 »
Eline sağlık Mergup; nerdeyse orjinalinden ayırdedilemiyor tamir gören kulak.  -^b
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #49 : 11 Mayıs 2011, 21:35:35 »
ölçü  , biçim  ve  oran  mükemmel  gerçekten  Mergup  bey .
Yaşla  gelen  çatlakları  bile  mükemmmel  oluşturmuşsunuz  . çok  başarılı  bir  restorasyon  örneği  ellerinize  sağlık .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #50 : 11 Mayıs 2011, 23:42:52 »
 :) :D :)

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #51 : 13 Mayıs 2011, 14:19:13 »
Mergup kabza onarımında kullandığın bu PVC türevi malzeme hakkında biraz daha etraflı bilgi vermen mümkün mü? Dokusu nasıl, kolay şekil verilebiliyor ve sonra desteksiz şeklini koruyabiliyor mu, sertleşince sağlam ve mukavim mi, piyasada bulmak kolay mı v.s...Ha bir de kulağı kemik kabzaya ne ile yapıştırdın? Ayrıca o kemiksi renk, görünüm ve dokuyu nasıl verdiğini de biraz ayrıntılı anlatabilirsen minnettar olurum . :)

Sormamdan maksat ne zamandır kabzasını değiştirmek istediğim bir kamam var(antikacı orjinal kamaya aliminyumdan kabza yapmış çok çirkin duruyor), boynuz kullanacaktım ama hem bulması zor ve hem de evde işlemesi zahmetli. Üstüne de acemilik ve gerekli alet edevat eksiğim eklenince caymıştım. Lakin heykel çamuru gibi malzemelerle bayağı çalışmışlığım var. Eğer bu macun tahmin ettiğim gibiyse kolaylıkla şekillendirebilirm istediğim kabzayı.

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #52 : 13 Mayıs 2011, 15:13:28 »
Sancar, Mergüp'ün kullandığı bizdeki Fimo olabilir sanki?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 13 Mayıs 2011, 15:23:59 »
Sağolasın Eylem, sahi fimo hiç gelmedi aklıma... Ama fimo malzeme matkapla delmeye gelir mi ki; çatlamaz mı?

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #54 : 14 Mayıs 2011, 00:51:32 »
Mergup kabza onarımında kullandığın bu PVC türevi malzeme hakkında biraz daha etraflı bilgi vermen mümkün mü? Dokusu nasıl, kolay şekil verilebiliyor ve sonra desteksiz şeklini koruyabiliyor mu, sertleşince sağlam ve mukavim mi, piyasada bulmak kolay mı v.s...Ha bir de kulağı kemik kabzaya ne ile yapıştırdın? Ayrıca o kemiksi renk, görünüm ve dokuyu nasıl verdiğini de biraz ayrıntılı anlatabilirsen minnettar olurum . :)

Sancar kardesim,

Ben "Fimo" diye ilk defa sizden duyarak Internetde arastirdim. Ama sonuc olarak cevabim EVET olucak  ;)  :D -^b
Benim elimdeki madde de bu kökenli birsey sadece icindeki "yumusatici" orani biraz daha yüksek oldugundan zannedersem 150° derecede kuruyor. Sizin elinizdeki Fimo 110° derecede kuruyormus.
Form sertlestikten sonra seklini rahatlikla koruyup, her isleme hazir oluyor. Sekilklendirmesi icin senin bu parcayi 100 de 150 olarak tasarlaman ve bu 50 isleyerek üstünden zimparalamak, kesmek, delmek ile gecicek... yani senin dikkat edecegin husus sadece söyle olucak:

Bir Agac yontan USTAYA bir heykeltras yaptirtmislar, herkes begenip kutlamis, lakin usta su cevabi vermis. "Ben yapmadimki, bu heykeltras her zaman bu Agacin icinde idi, ben sadece etrafindaki fazlaliklari aldim....hepsi bu."

Konu "etrafindakileri" almak, lakin Fimo olan madde kuruma esnasinda hacim kaybediyor, (kuruyunca, su yani nem oranimi düsünce formda degisebiliyor. onun icin baslangicta "fazla" planlayip gerisini isleyerek almak.

Birbirine tutturma konusunda, ben tutkal ve gizli percin taktim. sen sadece sert tutkal taksan bencede
yeterli.

Eski kemiksi görünüm, renk ve doku konusunu burada degil, özel mesajda anlatmak isterim.  Daha dogrusu ilgisi olan her ÜYEYE benden bunu ögrenebilir.. Lütfen ters anlasilmasin ama bu konu taklitci ve yeni mali Antika olarak pazarlamak isteyenlere yaramasin diye ulu ortam anlatmak istemiyorum. Bu konuda anlayisiniza siginiyorum.

selam ve saygilar

Mergup

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 14 Mayıs 2011, 02:50:53 »
Verdiğin bilgiler için çok çok sağol Mergup,  ilk fırsatta deneyeceğim sayende tanıdığım bu harika malzemeyi  -^b

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 01 Temmuz 2011, 00:07:56 »
Merhaba Sayin Forumdaslarim,

Sitemiz bu aralar bayahi "sessiz ve sakin" (herhalde hepiniz yogun Proje ve calismalara dalmis durumdasiniz anlasilan....) ;) :D :D

Bende bu niyetle size en son calisma ve Projemi tanitmak isterim müsadenizle...

Bir Osmanli Hancer 18. yüzyil baslarindan yanilmiyorsam... Cok kötü kondisyonda elime gecti. Zamanin izi tabiiki bu parcayida esirgememis, dokunmus... Tombak olmasi gereken KIn Ve Kabza üst tabakalari benden yasli " toprak ve toz" karisimi ile kapanmis durumda. 
Mercan ve Turkuaz taslar kalin bir tabaka altinda bogulmak üzere... :-[ :-\ :'( Namluyu tutan "Cam Agaci Recinesi" parca parca olmus ve namluyu Kabzadan bos vermis durumda.... :( :( :(
Bunu arkamdaki nesile böyle birakamam diye, güzel bir durumda saklamak niyetiyle gectim is basina...

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 01 Temmuz 2011, 00:14:20 »
Uzun ve dikkatli bir "temizleme" sonucu (4 gün ugrastim kerata ile....) bana ASIL yüzünü gösterdi. Tombak yüzey piril piril acildi... ;D Bunun üzerine Kabza icerisini tekrar taze "recine" ile doldurarak eski Orijinal haline, yani olmasi gerektigi gibi bir görünüm sagladi diye umuyorum. >>ne dersiniz sizce böyle arka nesile verebiliriz degilmi !?!  :D :D :D

selam ve saygilar

Mergup

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 01 Temmuz 2011, 05:26:23 »
Eline sağlık Mergup; hakikaten uzman bir restoratör gibi çalışıyorsun. Projelerini takip etmek hem zevkli, hem de öğretici oluyor benim için -^b

Lakin söylemeden edemeyeceğim hançerin namlusu, özellikle de kuyruk kısmının eksik olması tuhafıma gitti. Namlu kısmı orjinal olmayıp daha sonra değiştirilmiş olabilir mi diye şüphe etmeden edemiyorum. Resimlerden görebildiğim kadarıyla çeliğin kalitesi, formunun basitliği ve üzerindeki bezemenin kalitesinin kabza ve kına oranla çok basit kaçması da bu şüphemi arttırıyor. Namluyu temizleme imkanı bulabildin mi? Namlu yüzü Polat veya şam çeliği desenleri taşıyor mu? Namlu zeminindeki bezeme koftgari mi? Harhangi bir tarih veya kitabe var mı?

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 01 Temmuz 2011, 13:09:40 »
"Temizleme" hosuna gittigine sevindim Sancar,

Hancerin Namlusuna gelince, herhalde "Kuyruk" daha uzun idi ama Kabze icini fazla "minciklamak" istemedim. Ama kirik bir tarafida gözükmüyordu zaten.

Namluyu tabikii temizleme imkanim oldu, bunun icin "balistol" yagi ile sabir gerekli  ;D ;D ;D
Namlunun üstünde "cross hatching" tarzinda yapilmis koftgari cikti...

selamlar

Mergup

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2