İki Ayrı Bıçak  (21574 defa okundu)

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
İki Ayrı Bıçak
« : 17 Kasım 2009, 17:20:11 »
Geçen hafta dövdüğüm ancak kaba işlemi yeni biten iki bıçağın fotoğraflarını paylaşmak istedim, balçak ve kabza için daha işleri var ama meneviş renkleri çok hoşuma gitti ve kaybolmadan fotoğraflarını çektim.
Bıçakların her ikisi de ocak kaynağı yöntemiyle katlanarak yapıldı, yani her ikisi de Damascus çeliği. Aralarında kullanılan malzeme açısından fark var, bir tanesinde %99 Ni ve 60SiCr7 ( AISI 9260) kullandım katman sayısı 160. Diğeri yine 9260 ve planya çeliği, bunun da katman sayısı 448. Şimdilik bu kadar, tüm işlem bittikten sonra bitmiş hallerinin fotoğraflarını da paylaşmak üzere. Selamlar
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2009, 17:22:49 Gönderen: Sefa Çabuk »

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
Ynt: İki Ayrı Bıçak
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2009, 17:28:12 »
.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2009, 18:59:20 »
sefa bey bıçak yüzleri gerçekten hoş duruyor. elinize sağlık.

belkide bıçak yüzlerini bu şekilde koruyarak saplarını yapmalısınız. nikel içeren bu haliyle gerçekten göz dolduruyor...
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2009, 00:32:47 »
Aslında haklısın benim de içimden öyle meneviş rengi kalsın diye geçiyordu ama destek bulunca daha kolaylaşıyor ;) , özelliklede nikel içeren bıçağı sanıyorum yüzey temizliği düzeltmesi vs sonrası meneviş rengi verip böyle bırakmak daha güzel olacak, menevişin o masmavi renklerine kıyamayacağım ;) ama diğerini mutlaka asite sokmayı düşünüyorum.

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2009, 09:07:17 »
Maviye bende bayıldım kıymayın  ;D

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2009, 06:24:59 »
çok güzel iki bıçak yapmışsın. merakla bekliyorum nasıl sonuclanacaklarını. tabi ki mavi meneviş harika durmuş ama acaba altından ne gibi desenler cıkacak onuda merak ediyor insan. ellerine saglık sefa ustam :)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2009, 12:42:11 »
Çok güzeler, çok... Elinize sağlık.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #7 : 25 Kasım 2009, 11:45:39 »
Emeğine sağlık Sefa, güzel kaynaşmışlar  :)

Bitmiş halini merakla bekliyorum... Meneviş rengini ben de bir kere bırakmaya çalışmıştım ama pek sağlam bir tabaka değildi ve kullanımda mavi oksit tabakası hemen sıyrılıp gitti. Sanırım meneviş renkleri yoğun çalışan bıçaklar için kalıcı bir bitiriş değil. Bunun için sıcak özel tuzlar kullanıyorlar sağlam bir renkli tabaka bırakmak için ama nasıl bir solüsyon kullanıyorlar bilemiyorum...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Kasım 2009, 16:34:57 »
acaba kalıcı renkleri anodize ederek mi veriyorlar?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Burak Ekit

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 25 Kasım 2009, 17:10:04 »
elinize saglik ,cok anladigim bir is degill ama guzel gozukuyorlar.
mavilestirme - menevis ( bluing ) o1 gibi celiklerde silah sanayiinde cok kullanilan bir islem. soguk ve sicak diye adlandirilan 2 farkli sekillerde yapiliyor. sizin olusturdugunuz tip herhalde sicak mavilestirme- menevisleme. soguk menevislemede basta potasyum nitrat gibi  tuz cozeltileri ya da sodyum hidroksit kaynama noktalarinda kullaniliyor. benim bilgim bu kadar. tekrar elinize saglik..

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 25 Kasım 2009, 20:08:51 »
Hepinize teşekkürler arkadaşlar, renkleme sıcak menevişle yapıldı doğrudur, yüzey renklendirme için farklı yöntemler de var elbette, üniversiteden kalan ders notlarımda bunlarla ilgili ayrıntılı bilgiler mevcuttu ama bir ara arayıp bulmak gerek, bulduğumda toparlayıp ayrıntılarıyla yazarım. Bu arada Emre hoşgeldin uzunca bir zaman yoktun sanırım, haklısın yoğun kullanılan bıçaklarda çok kalıcı olmuyor bunun için başka yöntemler var ama.
Durukan diğerine daha başlamadım ama deseni çok merak ediyorum doğrusu.
Eylem anodize işlemi genellikle aluminyum için uygulanıyor ama çeliğe uygulanıyormu bilmiyorum.
Damascus olan bıçağı bugün bitirdim hemen taze taze fotoğraflarını ekliyorum.   :)
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2009, 20:34:23 Gönderen: Sefa Çabuk »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2009, 10:26:53 »
Elinize sağlık, çok güzel olmuş!
Eylem Cengiz

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #12 : 26 Kasım 2009, 22:04:08 »
Kabzaya bayıldım, bittim. Süper ötesi olmuş. Kılıf da hiç yabana atılır gibi değil...

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 26 Kasım 2009, 23:56:50 »
Çok teşekkür ederim, kabzayla ilgili bilgi vermeyi unutmuşum, kullandığım ağaçlar ceviz ve movengui. Kılıf için elimde kalın deri ( vaketa vb ) yoktu , elde var olan keçi derisinden yaptım, biraz ince kaçtı aslında bıçağa göre, ama olsun nasılsa istendiği an değiştirilebilir diye önemsemedim. ;)

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 27 Kasım 2009, 00:07:12 »
 budur, eline saglık sefa usta....

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2