Erken Türk Kılıcı  (14974 defa okundu)

Osman Başkurt

• Üye
  • *
Erken Türk Kılıcı
« : 01 Ağustos 2014, 11:56:25 »
Merhabalar

Erken Türk Kılıcı projem, form orjinaliyle birebir ama balçak biraz farklı ve boy biraz daha kısa orjinali 106 cm orjinalde balçak ve pommel için demir kullanılmış ben prinç kullandım. yarı talaşlı üretim yarı dövme tekniğiyle yapıldı kılıç balçaktan uca doğru inceliyor kabzası şimşir ağacından pommel'i prinçten kın daha yapmadım ama yapıcam yakın zamanda.

Boy: 93 cm
kabza: 13 cm
Ağırlık : 588 gr
En : 3,5 cm Balcakta 3,4 cm yelmanda ortada 2,8 cm
Denge : balçaktan 18,5 cm

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Erken Türk Kılıcı
« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2014, 23:52:30 »
Osman bey üstadım, öncelikle elinize sağlık. Hem çok güzel olmuş ve hem de Türk kılıcının farklı devirlere ait örneklerinin de günümüzde yapılması önemli bir gelişme. Eli,nize , emeğinize sağlık! -^b -^b -^b

Ağrılık ve ağırlık merkezi gayet iyi. Küçük bir eleştirim balçağın siper kollarının klasik ve geç Osmanlı kılıçlarında olduğu gibi uca doğru sivriliyor olması olabilir. Daha erken dönem kılıçlarda siper kolları ortaya doğru daralıp uca doğru genişleyerek genellikle birer palmet ile son bulur. Ayrıca erken devir balçaklarının kolları daha yassı formda olur.

Birkaç örnek:

Bu arada, Türk terminolojisinde "pommel" için kabza başı ve/veya kabza topuzu tabirini kullanıyoruz. Türk silah terminolojisi ile ilgili terminolojiyi bu başlıkta bulabilirsiniz:

http://cebehane.com/forum/index.php?topic=72.45

Sizden daha farklı dönemlere ait vbe farklı alttürlerde yeni eserler bekliyorum. Terkrar elinize sağlık.

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Osman Başkurt

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Ağustos 2014, 14:59:01 »
teşekkürler Sancar Bey balçağın resimlerdeki gibi olması gerektiğini biliyorum ama döküm yerleri tek parça yada 5-6 parça dökmediği için balçak bulamıyorum yada kalıp yapsam bile dökmek istemiyorlar az miktarda. Bu balçak elimde vardı ve biraz traşlayarak bu hale geldi uçları aslında benzer ama fotoda belli olmuyor ve küçük. Başka kılıçlar yapmak gibi planlarım var ama şu anda elimde  bu ve 17. yy kılıcı var ikiside tam temizlenip desenlerini işlemem lazım onlar bitince daha farklı tarzlarda da denemelerde bulunucağım bu arada 17.yy kılıcını sevebileceğinizi tahmin ediyorum bitince onuda paylaşıcağım ağırlığı dengesi neredeyse tam yerinde oldu 680 gr. ve daha temizlenmesi var  ayrıcada denge 16 - 17 cmlerde.

saygılarımla
Osman Başkurt
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2014, 15:00:48 Gönderen: Osman Başkurt »

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2014, 22:20:08 »
Maşallah Osman usta, elinizde hiçbir devir kılıcı kurtulmayacak bu gidişle!  Kılıçların yapım aşamaları ile alakalı video ve resim de bekliyoruz ;)

Şeyh Galip

Osman Başkurt

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2014, 23:08:13 »
yapabildiğimiz kadarıyla yapıp ilerliyeceğiz  Sancar Bey ama resim ve video için çok geç kaldık şu anda dövmeyle bir işim kalmadı ama seneye veya daha erken yaparsam o zamanlara çekerim :)

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2014, 22:51:41 »
O zaman esneklik, denge merkezi ve sağlamlık testleri ile ilgili performans videoları bekliyoruz ;)

Şeyh Galip

Osman Başkurt

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2014, 22:00:49 »
size facebooktan fotoğraflar gönderdim Sancar Bey :)

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2014, 21:23:53 »
Teknik bir imkansızlıktan dolayı Osman usta'nın forumda paylaşamadığı resimleri ekliyorum. Resimlerde kılıcın esnekliği sırttaki et alınlığının uca doğru düşüşü(distal taper) ve ağırlık merkezi görülüyor. ;)

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2