Yeni Kilicim  (7569 defa okundu)

Osman Başkurt

• Üye
  • *
Yeni Kilicim
« : 02 Haziran 2014, 19:13:57 »
Merhabalar yeni kilicimi sizlerle paylasmak istedim.Kilici bu sefer ben yapmadim Abdurrahman Dogan Ustam sagolsun onlarin calismasi olculerini beraber karar kildik.Burda tekrardan kendilerine ve bu iste emegi gecen herkese cok tesekkur ediyorum  :) Kilicimizin boyu 80cm eni balcakta 3.7 yelman basinda 3.8 (ben daha olcemedim tam olaraktan 1 er mm oynayabilir) Agirligi 850gr oldu

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Yeni Kilicim
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2014, 23:24:03 »
Güle güle muhafaza edin. Abdurrahman ustamın da ellerine sağlık. Maşallah memleketimizde her yeni gün birbirinden güzel Türk kılıçları yapılmaya başlandı. Buy güzel kılıcuın daha çok ve ayrıntılı resimlerini bekliyoruz. ;)

Müsadenizle birkaç sorum olacak: Kılıcın ağırlık merkezi tam nerededir ? Dövme olarak mı yoksa talaşlı üretimle mi yapıldı. Kullanılan çeliğin türü nedir? Ağız mukavemeti ve esnekliği nasıldır? Kütle dağılımda 1distal taper"denilen kabzadan uca doğru et kalınlığında azalma var mı?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Osman Başkurt

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2014, 00:18:16 »
Tesekkurler Sancar Bey.
Kendi ustalarimizin kiliclarindan koleksiyon yapmaya karar verdim ve ilk hamlem olarak bu kilicta karar kildim su anda hala yurtdisindayim kilicta Turkiye'de hic bir test yapamadim ustam agirlik dengesini 14 yada 16 cm demisti yanlis hatirlamiyorsam. kilicin sirt kismi dovulerek yapildi ustamin dedigine gore, ayni sekilde ustamin dedigine gore yuksek karbonlu celik kullanilmis 5mmlik celikten cikarilmis ben daha kilici elime alamadim esnekligi konusunda bilgim yok distal taper konusunda yelman baslangicina kadar incelip sonra biraz kalinlasiyormus babamin dedigine gore. Detayli resimlere gelince insallah Turkiye'ye geldigimde cekicegim

Saygilarimla
Osman Baskurt

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 04 Haziran 2014, 01:36:10 »
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2