Elazığ'lı Forumdaşlara  (6490 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Elazığ'lı Forumdaşlara
« : 04 Eylül 2013, 22:31:29 »
Sevgili dostlar, BıçakçılıkTerimleri sayfasına daha evvel eklediğim bilgileri gözden geçirirken göüzmden kaçan çok çok önemli bir ayrıntıya rastgeldim. Bu başlığın son sayfasında alıntı yaptığım Ahmet Nurullah Özdal'ın 2005 yılında yazdığı yüksek lisans tezi olan Selçuklu Coğrafyasında Türklerin Savaş Sanatı(11-14.yy) adlı eserde sergilenmekte olan "tutma kısmı ejderli" bir Artuklu prensine ait eğri süvari kılıcının varlığından sözediliyor ve 225 no.lu dipnotta 76/F3-17 müze kayıt no.lu bu kılıcın halen Elazığ Arkeoloji Müzesi'nde bulunan ve Silah koleksiyonunda sergilenmekte olduğundan bahsediliyor!

Türk kılıçlarının özellikle erken ortaçağve ön asya dönemlerine ait örneklerinin ne kadar nadir olduğunu Selçuklulara ait bile yayınlanmış(en azındanbenim bulabildiğim) sadece bir örneğin var olduğunu düşününce böyle bir kılıcın varlığının ne kadar müthiş bir önem arzettiği malum. Lakin ısrarlı aramalarıma rağmen internette bu kılıcın resmini bulamadım.

Eğere mevcutsa Elazığ'da yaşamakata olan forumdaşlardan ricam ilk fırsatta müzeyi ziyaret edip sözü edilen kılıcın çok ayrıntılı fotoğraflarını çekip bu başlğa eklemeleridir. Zira böyle bir kılıcın günışığına çıkması tüm Türk kılıcı araştırmacıları için çok çok çok çok çok çok önemli bir kayıp halkanın bulunması anlamına geliyor.

O yüzden tekrar ve tekrar ısrarla Elazığ'da yaşayan üyemiz varsa bu fotoğrafları en kısa zamanda çekip  forumumuzda yayınlamasını tüm hüsnüniyetimle Allah rızası için rica ediyorum. Bu o kadar önemli bir iş olur ki minnettarlığımın tarifi dahi mümkün olmaz.

Şimdiden çok çok çok çok teşekkür ediyorum :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Ynt: Elazığ'lı Forumdaşlara
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2014, 14:44:07 »
Şimdi okudum ve mesajını arkadaşlara ilettim.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Elazığ'lı Forumdaşlara
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2014, 19:44:25 »
Sağol Eylem. İnşallah bir resme ulaşırız. Türk kılıcının form evrimi açısından çok önemli bir kayıp halkaya ulaşmış olacağız zira ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2