Türk kılıcı  (10793 defa okundu)

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Türk kılıcı
« : 23 Nisan 2013, 00:07:17 »
uzun zamandır tasarlayıp yapamadığım kılıc vardı içimde ukte olmuştu ve nihayet bitirdim uzunluk 102 cm celik olarak ck 65 ısıl işlemi yağda yapıldı kabza alışılmışın dışında yekpare pirinç içi boş döküm tamaen el işciliğidir

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: Türk kılıcı
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2013, 09:54:19 »
Ağızlığı , paçalığı ve  deri işlemesi ile  kını ,
Namlu formu  ,balçağı , kabzası ile de kılıcı    bakanlara   " Ben  buradayım " diyor   Abdullah  ustam .
  Bu  eserinle çıtayı  bir anda yükselttin , peşinden  gelecek bizlerin   çok  koşmamız  gerekecek . Ellerine  sağlık .
Bir de  sorum var izninle  kum  döküm  kabza ağırlığı  ile  , tutuşta  dengeyi  nasıl etkiliyor .  Selamlarımla .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2013, 19:33:41 »
Modemim bozulduğu için ne zamandır nete giremiyorum. Şimdi de kardeşimin cep tel.i netinden girdim ve çok çok çok sevindim bu başlığı görünce. Artık Türkiye'de Türk kılıcı Türk ustaları tarafından profesyonel olarak yapılıyor diyebilirim yedi düvele karşı göğsümü gere gere.

Ellerin dert görmesin Abdurrahman usta!!! -^b -^b -^b -^b -^b -^b -^b

Toplam ağırlığı ve ağırlık merkezi nedir?

Bu arada bir daha ne zaman nete girebilirm meçhul o yüzden geç cevap verirsem kusuruma bakmayın.

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2013, 19:55:32 »
estağfurullah bekir ustam o ne söz bizim ustalığımız daha yok cıraklık dönemideyiz bu kılıc yapaken yaptığım hataladan biri balcak ve kabza hiç sevmediğim şeyi yaptım bütün balcak yekpare döküm balcak kullandım bu balcağıda bir arkadaş verdi bir hevesle yaptım ama pişman oldum denge ağırlığı kabzaya yakın oldu keşke yapmasaydım dedim genelde bu tip balcağa karşı birisiyim el işi olmadığı hazır olduğu için zevk almadım onun için hırsım gecmedi yakın zaman da yenisne başlayacağım boynuz sap yatağanın sap formunda olduğu gibi canaklı ve boynuz sap olacak balcak gene pirinç olacak .... sancar bey evet  artık bizde türk kılcını yapabilecek durumdayız bunu duymayanlara duyuracağım ve hep beraber duyurcağız zaten kılıc evimde duvarda bir gün kalabildi istanbulda sultanların silahları ilgi avrupa toplantı paneli varmış onlar aldılar yani kılıc şu an istanbulda türkiyenin avrupa vitrininde

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 25 Nisan 2013, 21:32:40 »
Çok çok sevindim bu habere usta, zaten kaliteli iş illa ki hakettiği değerini bulur. Daha nice kılıçlara  -^b

Kabza ve balçak için şöyle bir önerim olacak:

Alttaki resimde Kanuni'nin Metropolitan Müzesinde bulunan kılıcının kabzası ve balçağı var. Tamamen yüksek klasik dönem formuna uygun, uçları rumi-palmet formunda biten, köşeli hatlara sahip bir balçak ve yuvarlak olmakla beraber armudi formda olmayan başı ve  klasik dönem özelliklerine haiz  boynu ile güzel bir kabza. Bu formu birebir olarak kabza başı yüksük biçimli metal başlıklı veya başlıksız olarak kullanabilirsiniz bu kılıçta. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2