KILICIM  (15312 defa okundu)

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
KILICIM
« : 28 Mart 2013, 14:44:54 »
KILICIM

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
KILICIM
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2013, 14:45:36 »
KILICIM

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
KILICIM
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2013, 14:46:08 »
KILICIM

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
KILICIM
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2013, 14:46:33 »
KILICIM

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
KILICIM
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2013, 14:47:05 »
KILICIM

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
KILICIM
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2013, 14:48:42 »
KILICIM

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: KILICIM
« Yanıtla #6 : 28 Mart 2013, 19:24:25 »
Elinize sağlık Sedat bey; tarihi forma tam uymasa da ilk sefer için güzel bir tecrübe olmuş. Aslında balçağı değiştirilip ve namlu ucu orjinal örneklere uyacak şekilde biraz düzeltilse çok daha güzel duracak.  Lakkinziyan yok zira ilerde çok daha iyilerini yapacağınıza delalet ediyor bence bu ilk tecrübe. :)

Merak ettiğim bazı hususlar var: talaşlı üretim mi yoksa elde dövme usuluyle mi yaptınız? Yivleri nasıl açtınız? Sulama ve tavlama yaptınız mı? Kılıcın boyutları ve ağırlığı nedir? Ağırlık merkezi tam nereye denk geliyor? Namlunun esnekliği nasıldır?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Mart 2013, 23:57:03 »
Teşekkür ediyorum Sancar Bey. Kılıcın balçaktan itibaren namlu uzunluğu 99 cm. Kabze ile birlikte toplamda 115cm. Kalınlık 4mm. Tam ağırlığını bilmiyorum ama 1.5 kg. olsa gerek tahminen. Biraz ağırca oldu. Eni 3 cm, mahmuza ulaşınca 4 cm.yi bulmakta. Ağırlık merkezi balçaktan sonra 28 cm. de. Yay (makas) çeliğinden döverek uzattım, fakat tabi bu işlem için şahmerdan kullandım. Kılıcı kavislendirdikten sonra sırt kısmına bir aparat dayayarak oluk açacağım satıhları çizdim. Sonra yine o çizgileri takip ederek elde taşlama ile yivleri açtım. Lakin bu işlem epey terletti beni,zira elin en küçük bir titremesi ile hattın dışına çıkarak tüm emeğimin ziyan olması riski vardı. Fakat başka aklıma gelen bir yöntem yahut imkanım da yoktu zaten. Kullandığım çelik 9260 makas ve de boyu hayli uzun olunca sulama işlemine cesaret bulamadım. Buna rağmen gayet esnek oldu. Namlu ucunu yere dayayıp kabzeden baskı uygulanınca yay gibi eğiliyor,bıraktığım vakit yine ok gibi oluyor.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Mart 2013, 01:01:52 »
Teşekkür ederim Sedat bey, Bekir ustanın yaptığı oluk açma aletini ve nasıl yaptığının tarifini forumumuzda bulabilirsiniz; yeni denemelerinizde kolaylık sağlar.  

En büyük Avrupa uzun kılıcının(longsword tabir edilen) 1.2 kilo olduğunu düşününce ama 1.5 kilo hakikaten çok ağır olmuş ama dediğim gibi ileriki denemelerinizde bu hususu da halledeceğinize eminim. 115 cm bu tip Türk kılıcı için bir 10 cm kadar fazla uzun.

Aslında ısıl işlem gerçekleştirmediğinize göre yalmanı yeniden şekillendirerek kılıcı kısaltabilir ve Bekir usta'nın aparatını kulanarak açacağınız paralele yivlerle ve kılıcın düzünü perdahlayarak kalınlığı da düşürüp ağırlığı bir kilonun altına çekebilir (aslında ideal ağırlık 750 gr civarı) sonra da sulama ve tavlama işlemlerini yapıp kılıca yeni bir balçak yaparak bu kılıcı da mükemmelleştirmek mümkün. ;)

Ama bu kadar zahmete gireceğime yeni bir kılıca başlarım derseniz de haklısınız :)

Her halükarda işinize yaracağını sandığım bazı ölçüler(II. Bayezid'e ait kılıcın kabzası ve balçağı 19.yy.da yeniden yapılmıştır):

Bekir ustanın oluk açma aparatı:

http://cebehane.com/forum/index.php?topic=213.msg3200;topicseen#msg3200

Kolaylıklar dilerim :)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 29 Mart 2013, 20:45:45 »
Hocam ben teşekkür ediyorum ilginiz ve benim için son derece kıymetli bilgiler için. Ayrıca evet Bekir Beyin yapmış olduğu aparatı görmüş olmam da bana çok yardımcı olacak.. Ve artık bu bilgileri kısmet olursa yeni başlayacağım kılıçta kullansam daha manalı. Öncekini düzeltmeye uğraşmak,sizin de söylemenizle daha zor gelecek.
Tekrar teşekkür ediyorum,selamlar.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #10 : 31 Mart 2013, 09:18:07 »
Cebehanemizde  üretici örneklerini  görmek , hele  bu  örnekler  de  Türk  kılıcı  olunca   çok  heyecan  verici  Sedat  bey .
Şahmerdan kullandığınıza göre mesleğiniz  sıcak  dövme ile  ilgili  diye  bir tahminde bulunuyorum . Ama  değilse  bile , bence  oldukça  cesaret  ve  ustalık isteyen  bir  projeye  soyunmuş , ve  görüyorum ki  çok başarılı  bir  şekilde  sonuçlandırmışsınız   -^b  kutluyorum  ellerinize  sağlık .
Form , Tip  ve ölçüler ile ilgili  eleştiriler yapılabilir tabii  ama  ben   , böyle bir kılıcı  yapabilecek  teknik  beceri düzeyi  için   hiçbirinin  sorun olamayacağından  eminim. :)
Forumumuzdan  arkadaşlarımızla  yazışarak  tarihi  örnekleri de  inceleyip  tasarlayacağınız   ikinci  kılcın ,her şeyiyle  dönem  özelliklerine  uygun , mükemmel  bir  örnek  olacağını  biliyor  ve  doğrusu  sabırsızlikla  bekliyorum .  Bu  arada  ben  ve  diğer  arkadaşlarımız da  işiniz,  uğraşınız varsa  diğer çalışmalarınızla ilgili  de  bilgilenmek  isteriz  elbette   . :)  tekrar  hoşgeldiniz  , hoşluklar  getirdiniz  .selamlarımla.
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sedat Karabıyık

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 03 Nisan 2013, 00:22:51 »
       Hoşbulduk hocam :)
       Bekir Bey, öncelikle alakanız için müteşekkir olduğumu bilmenizi isterim.
Birebir sıcak demirle ilgili bir üretimimiz yok aslında. Hidrolik sistem kesme makinaları yapıyoruz. Ama elbette bir kısım işlerde sıcak dövme işlemi olmakta. Büyük olmamakla birlikte şahmerdan mevcut işyerinde.
       Sizlerle tanışmam kılıcı yapmadan önce olsa idi elbette daha farklı olurdu. Yine de çok şanslıyım ki sizlerden öğrenecek olduğum çok şey var. Eleştirileriniz bundan sonraki çalışmalarım için beni yoğuracak, beğenileriniz kamçılayacak. 
       Selamlarımla...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2