2.Beyazıt dönemi yatağan  (19931 defa okundu)

Bahadır Soydan

• Üye
  • *
2.Beyazıt dönemi yatağan
« : 30 Ağustos 2012, 10:19:27 »
Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum. Doha İslami sanatlar Müzesinden, Akşehirli Kemal oğlu Mustafa usta imalatı ve altın koşumlu olduğu yazılan yatağan. Sap formu özellikle çok ilginç. Topkapı sarayındaki Ahmet Tekelü imalatı Kanuni dönemi, çoğunlukla günümüze ulaşan en eski yatağan örneği diye bilinen eserden 20-30 yıl daha eski.

http://markshanejohnsonphoto.smugmug.com/Travel/Museum-of-Islamic-Art-Doha/11566406_czPtPD/1097976355_PhwjH#!i=815616699&k=g2kEL&lb=1&s=A

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Ynt: 2.Beyazıt dönemi yatağan
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2012, 00:51:51 »
Link güzelmiş. yatağan da ilginç. Acaba yüksük gibi olan o kabza başı orjinal mi yoksa sonradan yapılan bir değişiklik mi?

(Ref.: )

Yatağana yeniden bakınca iki önemli ve sonuçta beni çok şaşırtan ayrıntıyı fark ettim.

Birincisi, yatağanın ucunun bir çok yatağan hatta kılıca göre daha ince, sivri bitmesi. Bu bana Topkapı Müzesi'nde sergilenen Fatih'in kılıcını hatırlattı. O kılıç aynı duvardaki diğer kılıçlara göre saplamaya daha elverişli bir uçla sonlanıyordu.

İkincisi de bu kılıç üstündeki hat. Hafızam çok da iyi çalışmıyor; bana oyun da oynuyor olabilir ama yukardaki benzerliği düşününce bu yatağandaki altın hattın hem o bahsi geçen kılıçtaki hem de Fatih'e ait olan diğer kılıçtakilere benzediğini fark ettim.

Bu kılıcı Fatih sağlığında sipariş etmiş ancak kılıc yapılırken vefat etmiş olabilir mi acaba? Eğer kılıca hattın çekilmesinden önce Bayezid-i sani iktidara geldiyse bu bence mümkün olabilir. Bu sayede üzerinde Bayezid'in adı geçen ancak fikir babası Fatih olan bir kılıç doğmuş olabilir.

Tabi bu durumda Fatih'in kılıçlarının fotoğraflarını alıp karşılaştırmak, kılıçların ustalarının kim olduğunu öğrenmek faydalı olabilir.

Ne dersiniz, olabilir mi?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2012, 19:19:34 »
Bu gün Doha museum islamic art'ı gezdim. Bu kılıçla ilgili konuyu kurcalamak istedim. Kılıç maalesef sergilenmiyordu. Kurator'un mailini aldım. Kılıcın yerini, durumunu soracağım ve bu kalıcın Fatih'in kılıçları ile benzerliğini soracağım.

Kılıç müzenin katalogunda hala var. Umarım kılıcı bulabilirim.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2012, 10:32:22 »
Arkadaşlar Fatih'in Topkapı Sarayın'nda sergilenen kılıçlarının fotoğraflarına ihtiyacım var.

Bahsettiğim kılıçlar silah bölümünün düzenlemesinden sonraki halde birlikte sergilenmekte olan Roma kılıcı tipli düz kılıç ve onun altında ya da üstündeki yalmanlı türk kılıcı. Özellikle de türk kılıcı.
Eylem Cengiz

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2012, 13:06:11 »

Aynı forma ama daha hafif ve ortası altın çakma yazı bordürlü hafif eğri ve yalmanlı bir kılıç ile üçgen kesitli uzun bir süngü de vardır bu silah takımına ait ama onların resmini nedense bulamadım. Bulunca eklerim ;)
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2012, 13:12:22 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2012, 16:06:15 »
Sen de benim gibi Topkapı'nın yeni halinden fotoğraf çekememişsin. Derdimiz ortak.

Fatih'in bu kılıcından başka, az daha geleneksel bir kılıcı da vardı. Onu gördün mü hiç?
Eylem Cengiz

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2012, 12:18:06 »
Yeni düzenlemeden sonra müzede resim çekmek yasaklanmış her nedense  ???

Şeyh Galip

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 26 Aralık 2012, 21:27:41 »
Parası neyse istesinler verelim çekelim. Tööbe töbe. ??? >:(
Eylem Cengiz

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2013, 16:43:30 »
Fatih'in aynı takımdan daha hafif olan diğer kılıcı, üçgen kesitli süngüsü ve daha önce gönderdiğim kısa enli düz meçi var bu resimde.  ;)

Şeyh Galip

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2