Yatağan  (8939 defa okundu)

Davud Öz

• Üye
  • *
Yatağan
« : 09 Nisan 2012, 02:13:13 »
Öncelikle forumdaki bütün üstadlara merhabalar.Foruma yeni üye oldum.Naçizane bir yatağan kılıç almak istiyorum.Fakat alıp almamak konusunda kararsız kaldım.Kılıçlar hakkında bilgim yok denecek kadar az.Siz değerli üstadlardan resmini ekleyeceğim kılıç hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.İlgileriniz için teşekkürler ediyorum.

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Yatağan
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2012, 11:19:24 »
Davud bey, selamlar. Lakin bu iki resimle birşey söylemek pek mümkün değil. Eserin tümünün büyükçe bir resmi, ve ayrıca kabzadan ve namludan ayrıntı resimler olursa eminim üyelerimiz yardımcı olmaya çalışırlar. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Davud Öz

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2012, 01:50:21 »
Çok değerli Sancar Bey Hocam yatağanı alacağım kişiden alabildiğim diğer resimleride yüklüyorum umarım tatmin edici olur.Ortadaki büyük olan kınıyla birlikte olan yatağan(91 cm)Çok Teşekkürler ediyorum

« Son Düzenleme: 10 Nisan 2012, 01:51:53 Gönderen: Davud Öz »

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2012, 06:33:18 »
Davud bey, uzmanlık benden çok uzak; özellikle yatağan konusundaçok daha bilgili üyelerimizmevcut ama amatör bir meraklı olarak aklıma geleni söylememe müsaade ederseniz bu yatağanların çok değerli olduğunu düşünmüyorum. 19yy.sonu-20.yy.başlarına ait Anadolu taşrasında yerel kostümün bir parçası olarak sade çelikten üretilen ve günümüzde zeybek yatağanı olarak da adlandırılan parçalardır bunlar ve epeyce de bulunur piyasada. Tabiki antika olarak değeri vardır ama maalesef günümüzde birçok antikacıda ve internette fahiş fiyatlara(yurtdışında işlemeli çil durumda bir 16-17.yüzyıl Osmanlı yatağanı alabileceğiniz fiyatlara) satılmaya çalışılıyorlar. Forumumuzda bir alışveriş konusunda rakam telaffuz etmek uygun olmaz diye düşünüyorum, o yüzden genel olarak konuşmak gerekirse çok uygun değilse almayı bir kez daha düşünün ve paranızı gerçekten değecek bir parça için saklayın derim ben.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Davud Öz

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2012, 22:30:35 »
Değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

Mehmet Sönmez

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2015, 00:40:21 »
resimler acilmiyor, ya da ben goremiyorum..tekrar koyarmisiniz?

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2