KINSIZ YATAGAN  (15450 defa okundu)

Emrah Arslan

• Üye
  • *
  • Hu Diyelim..
KINSIZ YATAGAN
« : 14 Şubat 2012, 05:40:46 »
Merhaba,

Iki hafta evvel ABD nin Atlanta sehrinde yasayan bir Amerikali aileden, 40 senedir sakladiklari  Yatagani satin aldim. Bu yataganin buraya nasil geldigi mechul ama yataganin kabzasindaki bir kirik haric cok guzel muhafaza etmiler. Uzerine Sene 1211 (hicri), ve Ashab-i kehf in isimleri islenmis.  Bu yatagan in bicak profili "T" seklinde. Maalisef kini yok, aslina uygun bir kin calismasi yapmak istiyorum. Yatagan hakkinda gorusleriniz ve fikirlerniz benim icin cok degerli olacaktir. Bir de kin icin sizden yardiminizi rica edicem.

Emrah.

« Son Düzenleme: 15 Şubat 2012, 21:46:41 Gönderen: Emrah Arslan »
Aşıkta keder neyler gam halkı cihanındır,
Koyma kadehi elden söz pir-i muganındır..
Seyh Galib..

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: KINSIZ YATAGAN
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2012, 21:38:40 »
Resim olmadan pek birşey söylemek mümkün değil Emrah bey. Yatağanın tümünün ve ayrıntılarının fotoğraflarını çekip yükleyebilirseniz üzerinde tartışmak zevkli olur sanırım. Ayrıca namlu yüzünün mümkün olduğunca yakından net bir fotoğrafı olursa pota şam çeliği veya hareli şam çeliği olup olmadığı teşhis edilebilir. ;)
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Emrah Arslan

• Üye
  • *
  • Hu Diyelim..
« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2012, 18:04:24 »
Merhaba,

Yatagan ile ilgili diger resimleri yukluyorum, goruslerinizi sabirsizlikla bekliyorum..

Muhabbetle Emrah

Seyh Galib..

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2012, 21:54:25 »
Namlu  kavisi , kabza başı  ,( T ) Kesiti ,gümüş tel kakmaları  ile  güzel bir yatağan  Emrah bey . Balçak yolu ve yanaklarda kullanılan  pirinç plakaları  fazla   " Sade "  Bulsamda ( muhtemelen  daha yakın dönemde birazda ehil olmayan bir elden  tamir görmüş olmalı )  bana   çok  bizden ve yakın göründü .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2012, 22:24:23 »
Namlu yüzü zannediyorum temizlenmiş, o yüzden ne yalan söyleyeyim pota veya hareli şam çeliğine işaret eden bir patina göremedim. Namlu yüzündeki bezemeler biraz basit, S ve C kıvrımlı motiflerin varlığı  geç döneme ait hissi uyandırıyor. 3.resimde şemse içinde iptifai de olsa bir yazı varmış gibi geldi bana. Bu kitabenin daha yakından ve yansıma olmayan bir resmi çekilirse belki forumda okuyabilecek biri olabilir. Kabza yolunun tamirat gördüğü konusunda Bekir ustaya katılıyorum. Genel olarak ortalamnın üstünde hoş bir yatağan. Güle güle muhafaza edin.

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2012, 23:35:46 »
Merhaba,

Yatagan ile ilgili diger resimleri yukluyorum, goruslerinizi sabirsizlikla bekliyorum..

Muhabbetle Emrah

Merhabalar Emrah Bey,

ilk önce sizi kutlarim güzelbir parca almissiniz ama sizden cok cok özür dileyerek, bir, iki konuya deginmek isterim müsadenizle. Bu Konulari sizi kirmak ve inciltmek icin degil daha dogrusu bu Sitemize gelen Forumdaslarin Bilinclenmesi icin böyle yaziyorumki, ileride yapilacak olan Alisverislerde daha titiz davranilsin dilegi ile.... Maksadim sadece bilinclendirip ve yardim etmek, kimseyi kirmak degil....Lütfen ters anlasilmasin ::) ::) ::)

Bekir Beyin kendi mesajinda´da belirtigi gibi "Bilezik" ve "Kabza yolu" Orijinal degiller, maalesef tamir görmüsler yakin tarihte.... Müsadenizle sizin koydugunuz resimi ve ayni tarz ile tamir görmüs baska bir Yatagani buraya koyuyorum...

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 16 Şubat 2012, 23:55:45 »
Mergup, verdiğin bilgi için çok sağol. Kişisel tecrübe kadar değerli birşey yok antikada doğru bir teşhis yapmak konusunda; o yüzden verdiğin bilgiler çok değerli. ;)

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 16 Şubat 2012, 23:59:45 »
...biraz daha derine inersek sunuda belirtmem gerek...

Üzerinde takili olan Manda Boynuzu olan kabzeler´de orijinal bu Yataganin degil maalesef... :-\
2 detayli göz önüne alir isek:

Tekrar müsadenizle su aciklamayi getirmek isterim bu konuda:
Ilk resim "Kabze" olmiyan bir "Namlu Kuyrugunu" ve bunun etrafina cevrilmis "Kabza Zihi" yolunu
gösteriyor.

1.) Bunu göz önüne alirsak Manda Boynuzu Kabzeni "ic yanaklari" bu "Kabza Zihi" yoluna göre her zaman takilir ve bitmis halinde "Kabzenin Ic yanaklari" görünmez. Sizin parcanizda maalesef ic yanaklar görülmekte (2. resim) Büyük Kirmizi cember icine aldim

2.) Orijinal parcalarda takilan Percinler her zaman "tam orta göbekte" bulunur. Aciklamasin´da söyle demek gerekir. Qrijinalde "ilk takilan" percin deliklerini Usta istedigi gibi sirasinca delmistir ama sonradan takilan Kabzelerde "ortayi" bulmak ve ayarlamak zordur.  

"Önceden" delinmis percin delikleri sonradan (zaten baska bir yatagandan sökülmüs olan) ve üzerinde baska delik karakteriskine sahip olan parcayi "tam orta göbek" yakalayamazsiniz. Sonuc olarak bir percin ortada geri kalanlar ya asagiya veya yukariya kayar....(2.resimde düz cizerek percinleri cember icine aldim.)

3. resimde Kabza yolu ve Kabza ic yanaklari olmasi gerektigi gibi uyum icinde olan bir parca ekliyorum.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2012, 00:05:35 »
...ama yinede tekrar ediyorum elinizde ki cok güzel kondiysonda olan bir parca.... -^b deger verip güzel saklayin.... :) ;) :D

Size elinizdeki parcanin ve asil tam ayni tarzda Orijinal baska bir Yataganin resmini ve KIN ile gönderiyorum.

Belki KIN projenizde yararli olabilir...

Selam ver saygilarim ile....

mergup

Emrah Arslan

• Üye
  • *
  • Hu Diyelim..
« Yanıtla #9 : 17 Şubat 2012, 02:48:02 »
Degerli fikirlerini benden esirgemeyen Bekir, Sancar ve Magrup Beylere cok tesekkur ediyorum. Ustalarin sozlerine acemiler de  kirilir gucenir gonul koyarsa biz bu sevdayi basindan yitirmisiz demektir.
Daha evvel de bahsettigim gibi, diyar-i gurbette yasamaktayim, arastirmalarim sonucunda bu yatagana ulastim, sahibesi ilk basta $500 kadar bir bedel istemekteydi, detayli fotograflarini isteyince, sizinde dediginiz gibi, kabzasindaki tamir benim gibi bir aceminin bile dikkatini cekti, fiyatta epey bir pazarlik ettik, sonrasin da, bu hanim efendinin babasinin parkinson hastasi oldugunu onun tedavi masraflari icin ellerindeki antika kolleksiyonu satisa cikardiklarina sahid oldum. Neticesinde $300 gibi bir fiyata anlastik. Fiyat makul olunca birazda manevi duygularla bu yatagani memleketimize geri kazandirma istegiyle bu Yatagani almis oldum.
Arabcadan anladigim kadariyla, uzerinde "sene 1211" yazmakta ve Kabzanin diger tarafinda is Ashab-i Kehf in ismi bulunmakta.

Sizce neden Ashab-i Kehf in ismi yazilmis olabilir?

Asagiya detay gosteren bir kac resim daha ekliyorum. Muhabbetle Emrah

Not: Bekir Bey, Cankiri soyismi memleletinizin Cankiri olmasindan mi sebebtir?

Seyh Galib..

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 17 Şubat 2012, 03:27:02 »
Ashab-ı Kehf'in isimleri gemi formu oluşturacak biçimde, mühr-ü Süleyman oluşturacak biçimde veya başka biçimlerde istif edilmiş halde yatağanların üzerinde çok görülen bir süslemedir. Temelde koruyucu anlamı olduğu, denizcilikle ilintili olduğu v.s. düşünülse de pratikte bu ve başka bazı temel yazı kalıplarına bir bezeme öğresi olarak bakmak daha doğru bence. Aynı çifte vav gibi özel bir anlam taşımayan(yahut varsa da bu anlamı yitirmiş) birer motif haline gelmiştir bu tip hat bezemeler.

Hicri 1211 tarihi, Miladi 1796-97'ye denk geliyor bu arada. ;)

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #11 : 19 Şubat 2012, 20:35:33 »
Aslen balıkesir  gönen liyiz . ben de  istanbul doğumluyum  Emrah bey  :)  soyadımız  Çankırı ile bugüne kadar ben de bir  bağlantı  bulamadım  doğrusu .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2