İlk deneyim  (16854 defa okundu)

Şenol Ateş

• Üye
  • *
İlk deneyim
« : 12 Ocak 2012, 23:19:28 »
Sayın arkadaşlar merhaba,

Bir başka forumdan aldığım referans ile üye olmuştum forumunuza... Yanlış hatırlamıyorsam Sayın Sefa Bey'in yazdığı kılıç ile ilgili bir yazı üzerine kılıç üretimi ile ilgilenmiş, birkaç mesaj okumuş, adresi not etmiştim.

Ancak bu seferki sebeb-i ziyaretim farklı.

Uzun zamandır beğendiğim bir kılıç resmini acaba ete kemiğe büründürebilir miyim diye tartmaya başladım. Yeni başlayacak olanlara tavsiyeler başlıklı sayfaları bitirmek üzereyim. Daha sırada malzeme bilgisi ve diğer konular olacak elbette...

İlk deneyim için fazla değil mi diyebilirsiniz ancak yine de birkaç soru sormak istiyorum...

Ekteki resimde bulunan kılıcın modeli ve bu projenin uygulanabilirliği hakkındaki görüşlerinizi ve malzeme önerileriniz öğrenmekten çok memnun olurum.

Saygılarımla,

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: İlk deneyim
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2012, 00:13:35 »
Şenol bey, eminim ustalar daha ayrıntılı bilgi verecektir ama ilk deneme için çok karmaşık bir form seçmemek işinizi daha kolaylaştırır kanaatindeyim. Ama tabi karar sizin. Her halükrada İyi şanslar ve Allah kolaylık versin, neticeyi merakla bekliyoruz. Hatta yapım aşamalarını da resimlerle bizlerle paylaşırsanız daha bile güzel ve bizler için de bilgilendirici olur.  -^b
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2012, 21:20:10 »
Seçtiğiniz model  kılıç demek için  biraz  kısa  bence  Şenol  bey .  12 - 13  cm  kabza  boyuna  göre oranlarsak   toplam  40 - 45 cm  boyunda gibi .
Yapımı   için  yardımcı olmak isterim tabii  ama  metal  işlemeyle ilgili  beceri ve deneyiminiz hangi  seviyede   ve hangi  makine  ya da  el  aletlerine  sahipsiniz  ?. 
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Şenol Ateş

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2012, 22:36:53 »
Bekir Bey,
Ben de ölçülendirme için AutoCad ile bir taslak çiziyordum, isabet oldu...

Ölçüler için resimdeki kılıç alınmış, 1:100 oranında büyütülmüştür.
Sonuç şöyle:

Bu ölçülerdeki bir kılıcın ergonomisi için bir deneyimim yok, ancak tahminlerde bulunabilirim. Tecrübeli katılımcılar bu konuda görüşlerini umarım belirtirler.

Metal işleri ile becerimi şöyle tanımlamak yerinde olacaktır. 15 yıldır masif ahşap imalatı ile uğraşıyorum. El alet ve takımlarını ustaca kullanabilirim. Tasarım ve mekanik bilgim iyidir. Tek sorun büyük taşlama motoru, avuç içi taşlama ve kaynak dahil kullanabilirim.

Hemen hemen tüm el takımlarına sahibim, atölyem ve özgür bir çalışma alanım var...

Saygılarımla,

Şenol Ateş

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2012, 23:07:52 »

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2012, 18:53:18 »
Hoşgeldiniz Şenol Bey.  Tanışma bölümümüze de bir-iki satır yazar mısınız?

Resimdeki fantazi kılıcı için ölçüleri fazlaca büyük tuttuğunuz görülüyor.  El ergonomisi açısından namlu tarafındaki kabza başlangıcının en fazla 40-42mm. civarında olabileceği düşünülürse, sanırım kabaca 1:50 oranında büyütülmüş ölçüler daha doğru olacaktır; yani 440mm. namlu ve 200mm. kabza.  Ancak, nihayetinde bu bir fantazi kılıcı; yani nihai ölçüleri sizin hayal gücünüz belirler.   ;D

Kılıcın heybetini tam olarak ortaya çıkarabilmek için 6-8mm. kalınlık öneririm.  Bu ölçülerle kılıcınızın bitmiş ağırlığı 1000-1200gr. civarında olacaktır.  Bence bu model için normal bir ağırlık; ancak fazla bulursanız kabzanın içinde kalacak kısmı daraltarak, incelterek ya da ilave deliklerle içini boşaltarak hafifletebilirsiniz.  Yahut, modelde küçük bir değişikliği göze alıp, namluda ilkine paralel ama daha geniş ikinci bir oluk açabilirsiniz.

Uygun kalınlıkta sac ile başlarsanız, kaba işleme için avuç taşlama yeterli olacaktır.  İnce işçiliğin ise tecrübeniz dahilinde olduğuna hiç şüphe yok.   ;)

Gelişmeleri dört gözle bekliyoruz.  Kolay gelsin.   -^b

Şenol Ateş

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2012, 19:15:55 »
Kayahan Bey,

Aşağıdaki bağlantıda bir arkadaşımın bulduğu bir benzeri görebilirsiniz:
http://www.ebay.com/itm/20-9-Lord-Rings-Elven-Sword-Strider-NEW-/180555950264

Kılıç anlaşılan fantastik bir hikayenin kahramanlarının birinin kullandığı kılıçlardan biriymiş. bu vesile ile bunu da öğrenmiş oldum.

Ölçüler konusu halen açık bir konu, birçok eleştiri ve fikirden yola çıkarak beni de tatmin edecek bir nihai ölçüyü belirlemek için 3mm mdf den bir taslak kesmeyi bile planlıyorum açıkçası... Özetle önce kağıt üzerinde ve zihnimde tüm süreci bitirmek istiyorum. Hamleyi en sona saklamak niyetindeyim.

Planlama aşamasına biraz fazla önem veriyorum galiba...

Kalınlık konusunda 6mm nin altına düşmenin doğru bir seçenek olmayacağını düşünüyorum. Toplamda azami 2-2,5 kg. a kadar bir ağırlık kabul edilebilir bir ağırlık olabilir belki... Azami...

Ağır bir kılıç olması kuvvetle muhtemel olacağı için kılıcın denge noktası konusu da dikkate almam gerekecek sanırım.

Oluk sayısını ben de 2 olarak hayal ediyordum açıkçası. Belki daha dar ya da daha geniş bir kuturda...

Tasarımın ölçüleri netleşince, ağırlık değerleri da ortaya çıkacaktır... O aşamada gelişmeleri aktaracağım.

Bir yandan da malzeme seçimi için çelik türleri konusunda bir araştırma yapıyorum. çeşitli öneriler var usta ve deneyimli kişilerden. Ancak ben yine de "diğeri neden olmaz" konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum...

Sizlerin de önerilerini duymaktan memnun olurum.

Saygılarımla,

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2012, 21:23:13 »
Sizin ölçüleri biraz büyükçe tutma eğiliminde olduğunuz düşüncesiyle ben de ergonomik olarak kabul edilebilecek en büyük ölçüleri verdim önceki mesajımda.  Ancak verdiğiniz linki takip edince, bunun United Cutlery tarafından üretilmiş lisanslı bir ürün olduğu ve toplam uzunluğunun 19 5/8", yani yaklaşık 50cm. olduğu ortaya çıktı.  Bu durumda kabza başlangıcı da yaklaşık 33mm. olur ki, bence bu çok daha konforlu bir ölçü.   :)

Tabanın 3/16", yani 4.75mm. kalınlığında 420 J2 paslanmaz malzemeden, kabzanın ahşaptan yapılmış olduğu da belirtilmiş, ancak ben yine de 6mm.lik C75 öneririm size. 

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2