BIÇAK ÇELİĞİ  (13183 defa okundu)

Ahmet Baloğlu

• Üye
  • *
BIÇAK ÇELİĞİ
« : 20 Nisan 2011, 16:30:34 »
Merhaba arkadaşlar ve ustalarım;

Uzunca bir süredir sitede olmama rağmen çok fazla girip çıkamıyorum. Çeşitli modellerde (şef,av bıçağı, pala) gibi bıçak denemelerim olmasına rağmen genelde çelik olarak testere çeliği (hss) kullandım. Fakat siz de iyi bilirsiiniz ki 1.si et eni 2mm i geçmemesi dolayısı ile kukri ve benzeri bıçaklarda kullanamıyorum. 2. olarak da set bir çelik olduğu için çabuk kırılıyor. Bana 5mm et eni olan çelik saç tavsiyesinde bulunmanızı bekliyorum. Bunu nerelerden bulabilirim? Ben Konya'da araştırdım. Bulamadım, bilemedim. Bna bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca irtibata geçmek isteyenler için  telefon numaram: 0507 697 88 30

İNSANLARIN MELEK SEÇMEYE HAKLARI OLSA BEN SİZLERİ SEÇERDİM

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: BIÇAK ÇELİĞİ
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2011, 18:40:06 »
Ahmet beye benim de merak ettiğim bir hususta konu açtığı için teşekkür ederim. Ayrıca konu başlığı açmayıp direk buradan soracağım müsadesi olursa.

Her amaca göre çeşit çeşit değişik bıçak çelikleri olduğunu ve bunların farklı farklı  avantaj ve dezavantajları olduğunu biliyorum lakin yeni başlayacak birinin bunları ayrı ayrı öğrenmesi denemesi v.s. karmaşık ve zaman içinde olacak bir iş. Bu sebeple temelde bir bıçak çeliğinde bulunması gerekli özellikleri taşıyan ve yaygın olarak bulanabilen bir çelik var mı diye sormak istiyorum.

Yani Türkçesi bu metalürji konusunda hiçbirşey bilmeyen bir amatör heveskar  bir bıçak yapmak istese ve bunun için çelik almaya niyetlense malzemeciye girip soracağı, kolayca ulaşabileceği ve gönül rahatlığıyla alabileceği çelik nedir?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2011, 20:37:15 »
Ben  karmaşık ısl işlemler  gerektirmeyen  basit  çeliklerle  çalışmaya başladım   Sancar .
Dövme , eğeleme  , zımpara  gibi  işlemleri rahatça  sıkıntısız  uyguladım  .   CK  67  problemsiz  çalışıp  iyi  sonuç alınabilecek  bir  çelik . istediğin ölçülerde  kestirebileceğin  bir  satıcı da  bulursan  hiç  başkasını  arama .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Mayıs 2011, 15:00:02 »
Sağol Bekir usta
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip