METAL PLAKADA KABARTMA , ÇÖKERTME  (99741 defa okundu)

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Ynt: METAL PLAKADA KABARTMA , ÇÖKERTME
« Yanıtla #90 : 16 Mart 2011, 22:50:02 »
.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2011, 11:53:13 Gönderen: Abdurrahman Doğan »

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #91 : 17 Mart 2011, 12:27:41 »
bu yazı hiç yazılmadı kabul edermisiniz?
« Son Düzenleme: 19 Mart 2011, 14:17:41 Gönderen: Süleyman KABLAN »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #92 : 17 Mart 2011, 17:00:39 »
Ustalarım. Karşılıklı olarak yanlış anlamaya müsait sözlerden yahut yanlış anlamalardan dolayı ikiniz de birbirinizin sözündeki maksattan rahatsız olmuş durumdasınız. Benim gözlerimin gördüğü kadarıyla olumlu cümleleri yanlış anlayarak ikiniz de beyhude üzülüyorsunuz.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #93 : 17 Mart 2011, 19:59:59 »
Bu  konuda  başlık açıp  , ilk mesajımda da   tarihi  örneklerin fotoğraflarından  yola çıkıp  el yordamı ve  içgüdü ile , yani  sıfır  teknik bilgi ile  başladığımı  yazmış ve birkaç  acemi  denememinde fotoğraflarını paylaşmıştım  .
Gerçekten çok büyük mutlulukla  söyleyebilirim ki , başladığım noktaya göre  bugün  ben  ve  konuyu izleyen tüm dostlarımız , bu sanatın  bütünü hakkında  teknik uygulamalar da dahil olmak üzere çok daha fazla bilgi sahibiyiz .
Bu da  eminim  hepimizin  hoşnut olduğu  doğru bilgi edinme  amaçlı , sağlıklı  tartışma  ortamımız  ve  katkıda bulunan   dostlarımız sayesindedir  . Bu yüzden  ve de buna  dayanarak :
   Süleyman   bey  ve konuya ilgi duyan bütün  dostlarımız lütfen  konuyu  böylesi  katkılarla dağıtmaya  ve saçmalamaya daha  çok ve  daha  sık  devam ediniz . :D :D

Abdurrahman  bey  ,
Şahsen   emeğine   saygı duyduğum , değer verdiğim   emek ve  ürünleri kadar  bu forumda  yayınlanan daha  önceki mesajlarındaki   alçakgönüllü ve   emeğe    saygılı  ifadeleri  ile  de   takdir ettiğim   bir  kişiliksiniz .
 Fakat   bütün bu  takdir  duygularımla birlikte   defalarca  da  tekrar okumama rağmen özür dileyerek   Süleyman   kablan  ustamıza  hitaben  kaleme aldığınız  son  mesajınızdan    neyi  anlamam   gerektiği konusunda  hala  karmakarışık  ve  kararsızım .
   Tahminim   , yukarıda   tekrar  alıntı yaptığım mesajımdaki  son  paragrafta  Süleyman  ustamızı  takdir etmek için  kullandığım mecazi  anlatımı ,  belki de  yazıldığı şekliyle  doğrudan    anlayıp , geç  saatlerin de  tesiriyle sizin hemen  kendi  mesajınızı  kaleme aldığınızdır.
Böyle bir  yanlış anlamaya  sebep olduysa  mesajım için   Süleyman ustamızdan  ben  hemen  özür diliyorum.
Ama   hemen  ardından da   bizimle  paylaştığı   bilgilerle  konuya  çok  önemli katkılar sağlayan ustamıza , sizin de  yukarıdaki  mesajınızda  kullandığınız  üslup  nedeniyle  bir özür  borçlandığınızı  hatırlatmak  isterim.
 Selamlarımla .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #94 : 18 Mart 2011, 11:13:20 »
süleyman bey  sizden özür dilerim konuyu dağıttım amacım bu konu değildi oldu bir yanlışlık hiç bir zaman sizleri kırmak ,üzmek amacım değildir hele hele bir ustayı eleştirmek hiç haddim değildir kusuruma bakmayın

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #95 : 18 Mart 2011, 11:50:09 »
Estağfirullah Abdurrahman bey. Özür dilenecek bir konu yok. Ben kendimde bir kabahat arıyorum. Acaba bu düşünceleri söylettirecek ne yaptım, farkında olmadan birşey yazmış olmalıyımki arkadaşlar bu şekilde düşündüler diye. Sıkmayın canınızı olur böyle şeyler. :-[

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #96 : 18 Mart 2011, 20:01:29 »
"Niyet  hayır , akıbet   hayır "  diyen  ata  öğretisine de  ,  tüm  forumdaşların , hepimizin    beklentisine de    uygun ,  olgun    tartışma üslubuna   örnek  sergileyen  iki  kıymetli ustamıza   gönülden   takdir  ve teşekkürlerimi   sunuyorum  .  Varolunuz  .
PİRİ REİS

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #97 : 19 Mart 2011, 00:08:54 »
 -^b -^b -^b :D
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #98 : 21 Mart 2011, 21:45:07 »
Arkadaşlar kusura bakmayın lütfen. Konu nerden nereye geldi. Kabartma ve çökertme işine geri dönelim isterseniz.

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #99 : 24 Mart 2011, 22:17:13 »
Ustalarım... Tekrar tekrar özür dileyerek bitmemiş olmasına rağmen konuyu tekrar toplamak ve yorumlarınızı almak için kın için yapmaya çalıştığım kabartma işlerini paylaşmak istiyorum. İnşallah bitmiş halinide yayınlamak nasip olur.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #100 : 26 Mart 2011, 22:56:40 »
Ustam  maşaallah , tarzını  yansıtan , mevcut haliyle  bile  seyri  keyifli, tertemiz  usta işleri  ellerine sağlık .
  Ben  kabartma  denemelerimde  0.40  - 0.50  mm pirinç  saç kullandım .  Tersli yüzlü  fotoğraflardan  senin  işlerde  metal  et kalınlığını   sanki  daha  fazla  gibi  görüyorum . Dövme  yönteminizin  gereği mi  kalın  metal  ,yoksa  ben mi  hatalı görüp  tahmin ediyorum ? .
Bitmiş  halinde son görüntü  çok  göz dolduruyor  ve   ustalığınıza  şahadet ediyor   tabii  ama  bunları yöntemi  tam anlayabilmek  adına soruyorum . Birde  son işiniz  yine  çerkes  kaması mı    ?  şaşka yada  kılıç mı  yakın plan çekilen fotoğraflardan    tam anlayamadım  da  .
PİRİ REİS

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #101 : 27 Mart 2011, 13:22:51 »
Yeni eklenen fotolar kılıç kını için yaptığım parçalar. evet ben astarı 1mm kalınlığında kullanıyorum. dövme, eğeleme şekillendirme sonrası savat yapılacak yerleri tekrar çelik kalemler ile oymaktayım. Astar ince olursa kalıpta şekillendirmek dövmek daha kolay olmakta. İnce olması sebebiyle çekiç darbeleri ile kalıbın içine tam oturuyor hatlar daha belirgin oluyor. Fakat benim kalıplarda el yapısı olduğundan ufak hataları dövme sonrası düzeltmek için biraz kalın astar kullanıyorum.astar oyma ve savat sonrası eğeleme- zımparalama -polisaj sonucunda biraz daha incelmekte. onun için ilk başlangıçte biraz kalın ama bittiği zamanda 0.5-0.7 mm civarında olmakta.(Tahmin ediyorum. Bitmiş parçayı hiç ölçmedim.)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 27 Mart 2011, 20:06:22 »
 Gümüş tercih ettiğimizde  1 mm için maliyet  yüksek olacak ustam .  Kalıbı  daha  hassas işlenebilse  yarı kalınlıktaki  astarı kullanıp , en azından gümüş  maliyetini  yarıya düşürebilecek miyiz bu hesaba  göre  ?. Yoksa   daha kalın astar çerkes  silahlarında  geleneksel uygulama  olduğundan mı  tercihiniz ?.
PİRİ REİS

Süleyman KABLAN

• Üye
  • *
« Yanıtla #103 : 27 Mart 2011, 23:26:21 »
Kalıp hassas olursa dediğiniz elbette daha iyi olur. Etken olan şey gümüşün kabartmalarının yükseklik ölçüsü yada derinlik. Yüksek bir kabartma için derin bir kalıp gerekli. Derin kalıpta ise astar ne kadar incelirse hata olasılığı o kadar artar. Ben kalıp üzerinde bir kaç kez gümüşü tavlayarak dövüyorum. her seferinde aynı noktayı bulmalıki kabartmalar hatalı olmaya. ince bir astarı kalıba sabitleyip bir kere döverek çıkartamazsınız. gümüş ince hatlarda muhakkak yırtılır. ancak bu bilgiler benim tecrübelerimdir. geçerli bir bilimselliği yoktur. ben bu şekilde tecrübe ettim ancak bilmediğim kolaylıkları olabilir. Aksine çerkes kama kılıç vesairesinde gümüşler ince kullanılmıştır. Ya daha kalın bir astardan dövülüp arka kısmı sonradan eğelendi ve inceltildi yada benim bilmediğim başka teknikler kullanıldı. Dediğim gibi bende tamamen deneme yanılmayla bu yöntemi buldum.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #104 : 28 Mart 2011, 22:49:15 »
 gümüşle  haşır  neşir on  yıllık  tecrübe  karşılık   mutlaka  bilgin  vardır  ama ustam . Yine de yapıp deneyerek bulduğum  en iyi  yöntemi burada  herkesle  paylaşmak istedim   eğer olumlu  bir  katkısı olursa   sevinirim . Başlangıçta denediğim  kurşun altlık  yerine ,  fotoğraflarını  aşağıda  verdiğim  zift  altlık  ve   yarım küre  tepsi  tam  anlamıyla   mü- kem - mel .
Öncelikle  ara  tavlamalarla  yapıldığında  astar kalınlığının   dört  katı  kadar  derinlikte yırtılmadan çökertebiliyorum .
Hatalı  darbe izlerini  ters taraftan  tekrar zifte yatırıp  hemen düzeltmek mümkün .
Çok ince ayrıntılar  dahi  çok  küçük  çekiç darbeleriyle  işlenebiliyor .
Astar  her iki yöne de çok hassas ve  kontrollu    çökertilip  kabartılabildiğinden eğe  ve kalın zımpara gibi  kaba  talaş işlemlerine  gerek  kalmıyor böylece  daha ince  astarla  çalışabiliyorum .
Zifti  hafif  ısıtarak yumuşatıp  astarı  yapıştırıyor  ,   baskı kalemleri ve  " fındık" çekiçle   çalışmaya başlıyorum  zift  tam olarak  soğuyup , sertleştiğinde astarı  kabuk gibi kolayca  alabiliyorum

PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2