yeni ikili ok temreni  (35627 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: yeni ikili ok temreni
« Yanıtla #15 : 28 Eylül 2010, 11:34:34 »
Daha önce de  ifade  ettiğim  gibi   temren  çalışmasına   neredeyse   hiçbir  bilgiye  dayanmadan yalnızca  bulabildiğim  birkaç  fotoğraf  ve daha çok  hayal gücüyle  başladım . ama  çok sevinerek  görüyorum ki  formdaki birkaç  küçük  ayrıntı  dışında çok  uzağa da   düşmemişim . Bundan  sonrası  için artık iddialı olmak zamanıdır  dostlar meraklanmayınız  metal işleri  ve  ok  özelindeki  ortak bilgi  birikimimizin  gücüyle  dünyada  bu  işi  herkim  iyi  yapıyorsa  inanın  biz  bir  parmak  daha  önde  olacağız . Adnan  bey  ben islimi  aldım   çekinmeden  gidebildiğiniz  kadar  geriye gidiniz  :D :D      başlayacağımız  yeri  siz  belirleyin ; çok  hızla  osmanlıya  kadar  yaparak  , uygulayarak  , öğrenerek  birlikte  geleceğiz.  Gökmen bey  temrenlerin tamamen  geleneksel   usullerle  dövülüp  işlenmesinde ve  bölgesel  veya  bütünüyle  sertleştirilmesinde  bugünki  imkanlarla  hiçbir  sıkıntı  yaşayacağımızı  düşünmüyorum .  yaptıklarımızı  siz dostlarımız  test  edip  sonuçlarını da  birlikte  yorumladığımızda her  adımda  çok  uzun  mesafeleri  katedeceğimizi  ben  garanti  ediyorum .  Eee   hadi  ne  zaman  başlıyoruz  :D
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #16 : 29 Eylül 2010, 17:24:25 »
Sancar bey

maalesef bu kadar Türk geleneksel okçunun arasında tarihi replika Türk okları kullanan sadece Adnan bey ve ben varım bildiğim kadarıyla. herkes modern ahşap oklar kullanıyor, modern ok ucu ve tüyler kullanılıyor, hatta aluminyum ve karbon ok kullanımı çok yaygın.
Türk temrenin ok performansına büyük etkisi var, neden diyeceksiniz. İğneli Türk temreni kullanırsanız oka endam vermek mümkün oluyor, yani okun göbeği normal kalınlıktayken uçları belli bir ölçüye göre daha ince oluyor yani aerodinamik ve daha hafif, dinamik spin artıyor vs vs.
Normal üstten geçme modern temrenlerle endam vermek pek mümkün değil.

Gökmen

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 29 Eylül 2010, 18:27:56 »
Öyleyse  bundan böyle  iğneli türk temrenlerimiz  ile endamlı  oklarımızı  bol  miktarda  üretip  geleneksel  okçuluğumuzu  gerçek   ürünleriyle  geliştirebileceğiz   Gökmen  bey . Cumartesi buluşmamıza  gelebilmenizi  çok  isterim  . Tabii  Adnan beyin de . Eğer  vakit ayırabilirseniz  irandan  getirdiğim  çayım  çok  özeldir. :D
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 29 Eylül 2010, 18:48:57 »
Gökmen beyle Adnan beyi mutlaka bekliyoruz. Benim de süvari harp sanatlarıyla alakalı olsun atlı okçulukla alaklaı olsun sormak istediğim bir çok şey var; İran çayı eşliğinde muhabbeti koyulaştırırız  :D
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #19 : 30 Eylül 2010, 16:46:56 »
Bekir bey, Sancar bey,

teşekkürler, çok gelmek isterdim. İran çayını da merak ettim. Çok hararetli ve verimli muhabbetler olacağı kesin. Ancak 10 ay önce İrlanda'ya taşındım.

Size iyi muhabbetler. Sorularınız olursa yazışabiliriz veya telefonda da görüşmek mümkün.

Gökmen

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 30 Eylül 2010, 16:56:04 »
Alacağımız olsun o zaman Gökmen bey, memlekete döndüğünüzde acısını çıkarırız.
"Zümrüt Ada"ya selamlar  :D

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 30 Eylül 2010, 18:52:15 »
Demli  iran çayını   irlandaya  gönderemem  maalesef  ama   toplantımızla  ilgili  genel  bilgiler ve  yayınlayacağımız  fotoğraflar  size de  ikramımız  olsun .  iran  çayı teklifim   de   Türkiyeye  geldiğinizde  hala  geçerli olacak . :D .  Selamlar.
PİRİ REİS

Adnan Mehel

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 15 Aralık 2010, 14:19:04 »
Kusura bakma Sancar biraderim bana soru sorduğunuzu şimdi farkettim. Gerçi Gökmen kardeşim cevaplamış. Bizde genelde standart malzeme kullanılır. İngiltereden gelen şaft ingiliz traş bıçağı ile traşlanır ingiliz veya amerikan  hindisinin teleği, Çin malı kovanlı temreni japon yapıştırıcısı veya slikonla monte edilir, plexiglas zihgirle çekilir, macar malı sentetik yayla,  ve ingilizce kitaplarda yazdığı şekilde atılır. ingilizce olarak bütün dünyaya "Türk okçuluğu" yapıldığı ilan edilir. Kuyruk tüyleri alındığı için hindiler üşüyen tarafları ile bize güler. ironik olarak durum böyle de aslında çok fazla seçenek de yok. organik yay fiyatları 3.000 usd civarında bir temren yaptırmak dünyanın parası. antremanların çoğunda standart malzemeler kullanmakla beraber farklı temren modelleri üzerinde imkan buldukça çalışıyoruz. Daha önce iki tür bronz temren ürettik. sonra meydani ve zeytuni temrenlerden üretildi. savaş temreni elde yapılarak kalıpta çoğaltıldı. ucuza maletsek atışta uzun zaman kullanamıyoruz. pahalıya maletsek atmaya kıyamıyoruz. yüzlerce temren için kalıp çıkartsak kim finanse edecek. pahalı temreni kimse istemez. ucuz temreni üretmek daha pahalı. :))) Fırsat buldukça parça yapacağız başka yolu yok. Bekir agabey İran çayında hala var değil mi? : ))

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 15 Aralık 2010, 20:49:49 »
 :D :Db Bütün  cebehane  gurubunu da  ağırlasam  stoklarım  yeterli  Adnan bey . :D
bir  aralık  buyurun da porselen  demlıkte demleyip  ikram  edeyim :D
PİRİ REİS

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 15 Aralık 2010, 21:24:00 »
Cevabınız için sağolun Adnan hocam. Maalesef kendi kültürümüzü yabancılardan devşirmek zilleti özellikle tarihi silahlar konusunda hepimizin çektiği bir sıkıntı. Herhalde Aristo'yu İbn-i Rüşd'ün çevirisinden öğrenen bir Ortaçağ Avrupa ilimadamı da şimdi bizim hissettiğimiz gibi hissediyordu o zamanlar. Ama kısa zamanda aşılacağına inanıyorum. En azından temran dövmek konusunda bir aşama alındığını zannediyorum. Gerisi de gelecektir.

Türkiye'de yay üretildiği ve Osmanlı yayı yapan en az dört beş kemanger(doğru terimi kullanıyorumdur inşallah) olduğu  zannındaydım. Bu bilgim yanlış mıdır? Şu an ülkemizde Türk yayı üretiminin durumu nedir?

Şeyh Galip

Adnan Mehel

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 16 Aralık 2010, 12:47:05 »
iki ustamız var Allah onlara gayret versin. birisi Yaşar metin Aksoy dğeri süleyman cem dönmez. Yaşar Metin Aksoy hocamızın öğrencileri yay yapmaya başladı., Cengiz ve Turgay sentetik-lamine yaylar ürettiler ama organik çalışmaları var . Edirneden Ercan , Tekirdağdan Tuncel, Tokattan nejmettin istanbuldan Şükrü ve bir kaç arkadaşımız daha bekleme sürecindeler. . Şu ana kadar süleyman cem dönmezin yaşa hocanın ve Ercan kardeşin yaptığı yayları gördüm ha bir de şükrünün. Yaşar hoca ile Ercanın yaylarıile atış yapabildim. Organik yayla atış gerçekten farklı bir duygu. yakın bir gelcekte yay diye bir sorun kalmayacak. ancak şu an herkesin yayı deneme aşamasında ve henüz atıcılara ulaşabilen yay yok . (bir iki istisna var elbette.) İnşallah sizlerin metal konusundaki bilgilerinizle savaş kültürünü komplke ayağa kaldırabiliriz, ve savaşçı ruhu akademisyenlerin araştırma azimlerine aktarabilriiz.  Bu arada Buradaki arkadaşlarımız lütfen seminerler için hazırlık yapmaya başlasınlar. Seminer için sırada bekleyen üniversiteler var. ve okçuluk yanın da silahlar konusunda da insanların bilgilendirilmesi lazım. Bir şey diyeyim mi? Emin olun çok koşturuyoruz. Ama seminer çıkışı kızlı erkekli o çocuklarımızın bakışlarındaki ışıltı ve gururu görmek yok mu. Sadece o ışıltıyı görmek bütün zahmetleri unutturuyor. hadi bakalım ağır ağır hazırlanmaya başlayın, daha gözlerinin içi parlatılacak çok genç var

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 16 Aralık 2010, 19:39:05 »
Ayrıntılı cevabınız için tekrar teşekkür ederim. İnşallah kılıç konusunda bizler de sizin yay konusunda kaydettiğiniz kadar aşama kaydedebiliriz. :)

Şeyh Galip

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #27 : 09 Şubat 2011, 00:41:20 »
Selamlar

temren üretimi nasıl gidiyor?
ekte resim gönderiyorum, puta yani hedef oklarında kullanılan antrenman ok ucu 'zeytuni temren'.
Bunu bir arkadaş sağolsun tornada yaptı.
Buna benzer sağlam birşey yapmak mümkün mü?

Bir fotoğraf daha ekliyorum, askeri müzeden. Puta oku ile metal objeyi darb etmişler, uç ve okun tamamı o kadar dayanıklı.

Teşekkürler

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 09 Şubat 2011, 14:44:36 »
zeytuni   temreni ,  Adnan  beyin  bir  projesi  için   15 -20  tane  yatırdık . Tornada  tan  istediğimiz  formda   çıkmıştı .   Kullanım  sonuçları  için  Adnan  hocamız  daha  kesin  bilgileri  verebilir .
PİRİ REİS

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #29 : 02 Haziran 2011, 11:15:44 »
İlgilenenler için Osmanlı tirkeş/savaş oku yapımı ile ilgili fotoğraflarım:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150263600375820.375376.679860819&l=b7e40820a2

Çek ustanın Osmanlı tipi zırh delici temrenlerini kullandım.
Bu okları daha yeni bitirdim, gelecek hafta Hilmi ile beraber Ürdün'e atlı okçuluk müsabakasına gidiyoruz, orada kullanacağım. http://www.alfaris.jo

selamlar

Gökmen

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2