KOLAY BIÇAK YAPIMI  (75543 defa okundu)

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
Ynt: KOLAY BIÇAK YAPIMI
« Yanıtla #45 : 22 Eylül 2010, 15:39:23 »
Birinci  bölüm   9   no'lu  çizimde  delme  işlemi  gösterildi  Berke . orada yazıldığı  gibi   çeliğin  matkap  tezgahının  sehpasına  bağlanması  hem  rahat  çalışmanı  hem de  çeliğin  delinirken  dönebilmesi  tehlikesini   ortadan  kaldırır .  yani  sutunlu  matkap  el matkabı  ya da  tabanca matkaptan  daha  güvenlidir. 3 mm  ve  6 mm   matkap  ucunu kendin    alıp ta  gidersen  mahalledeki  demirci  ,tornacı , marangoz , mobilyacı  gibi  her  esnaf  tezgahını  kullanma  konusunda  ricanı  kırmaz  sanıyorum .  ama  yine de  tabanca  matkapta  yaparım dersen   masa  ya da kalınca  bir  tahta  zemine  işkence  ile  bağlamayı  unutma .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 22 Eylül 2010, 20:49:22 »
Birinci  bölüm   9   no'lu  çizimde  delme  işlemi  gösterildi  Berke . orada yazıldığı  gibi   çeliğin  matkap  tezgahının  sehpasına  bağlanması  hem  rahat  çalışmanı  hem de  çeliğin  delinirken  dönebilmesi  tehlikesini   ortadan  kaldırır .  yani  sutunlu  matkap  el matkabı  ya da  tabanca matkaptan  daha  güvenlidir. 3 mm  ve  6 mm   matkap  ucunu kendin    alıp ta  gidersen  mahalledeki  demirci  ,tornacı , marangoz , mobilyacı  gibi  her  esnaf  tezgahını  kullanma  konusunda  ricanı  kırmaz  sanıyorum .  ama  yine de  tabanca  matkapta  yaparım dersen   masa  ya da kalınca  bir  tahta  zemine  işkence  ile  bağlamayı  unutma .

Teşekkür ederim. Sağol Bekir abi...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #47 : 23 Eylül 2010, 08:54:23 »
Profili çıkarırken çok kritik olmasa da sap deliklerini açarken dik delmek çok önemli. El matkabında öyle dik delebilen insanlara saygı duyarım.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 23 Eylül 2010, 09:13:12 »
Eylem   çok  yerinde  ve yine  çok  önemli  bir  katkı    teşekkürler . Kuyruktaki  ve  ahşaptaki  delikler  delinirken  hem  namlu  yerine  sabitlenmeli   (mengene  , işkence  v.b   ile )  hemde   KESİNLİKLE  sutunlu  bir  matkap  tezgahı  kullanılmalı .   el matkabıyla   burada  oluşabilecek eksen   kaçıklıkları  (  ki   muhakkak  olur )  kabzayı  yerine  bağlarken bütün  keyfinizi  kaçırır  .  yerine  oturmuş   düzgün  pimlenmiş  , ve perçinlenmiş  bir kabza  ustalığınızın  kalıcı  vitrini  olacaktır   . aman  ha.. :)    el  matkabıyla  Eylemin  saygı  duyacağı  ustalığı gösterene  şimdiye  kadar  rastlanmadı  .
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 10 Ekim 2010, 10:06:24 »
Bekir abi şu perçin çakma olayına bir açıklık getirirmisin. Şimdi benim anlamadığım nokta perçini deliğe soktuk yukarıdan vurduğumuzda aşağıdaki sert zemin üzerindeki kısımda ezilmezmi ? Tahminim biraz üstten vuruyoruz sonre çevirip diğer taraftan sonra çevirip diğer taraftan doğrumudur ??

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #50 : 10 Ekim 2010, 18:51:39 »
Berke  perçin e kadar  geldin  demek . Hızına  yetişmekte  zorlanacağım  anlaşılan . :D .  Perçini  kabzaya  ahşabın  son  işçiliğinin  yani  zımpara  ile  perdah  işinin  öncesinde  namlunun da  perdahını  bitirdikten sonra namluyu  kağıt  bantla  tamamen sardıktan sonra  yapmaya  başla .   perçin  pimini    kabzadaki  delik  boyundan  perçin  çapı  kadar  uzun kes  önce .  ( delik  boyu   mesela  25 mm  ise  ve  4 mm perçin  kullanıyorsan  perçin  boyun 29 -30 mm  olabilir ) deliğe  taktıktan  sonra  bir parça demirin  üstünde  üstten  çekiçleyerek  şişirmeye  başla .  en küçük  çekiçini  kullan  ve  küçük  darbeleri  sıkça  vurarak  pimin   dış kenarlarına  yanyana küçük  darbelerle şemsiye  yada mantar  şeklini  alana kadar devam  et  .  daha sonra da çevir ve  alttaki  başa da aynı  işlemi  tekrarla . Kesinlikle  sabırlı  ol  acele  etmeden küçük  ama devamlı  darbelerle  perçinin  hep  dış kenarlarını  şişir . ortaya kuvvetli  darbeler perçini  yamultur . yada  kaçırırsan  ahşaba rastlar  ve bozar . her vurduğun  darbenin  perçinde  nereyi şişirdiğini  çok iyi  gözlemle  ve  sabırla  bitir . Emre  ustanın  balçak  perçinini gösterdiği  videoyu  iki  defa  izle  .  çok  faydalanacaksın  . unutma  sen pirince  göre  çok  daha yumuşak  ahşabı  perçinlediğin için  daha da dikkatli  olmalısın  . bitirdiğinde  kolay  olduğunu  görecek ve  artık  perçin  ustası  olacaksın .  hadi  kolay gelsın ;D
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #51 : 10 Ekim 2010, 22:44:09 »
yok yok dur daha ne perçini  Bekir abi :) Sadece kafmadan soru işareti kalksın diye şey etmiştim :)  Neyse
Bekir abi anlatım için çok teşekkür ederim :) Videoyla anlayamıyorum nedense. Anlatınca daha rahat anladım sanki. Tekrar teşekkür ederim.

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 02 Kasım 2010, 20:09:39 »
PERDAH

Isıl işlem  öncesi  en çok dikkat  ve özen gerektiren  , Perdaha  başlıyoruz . İlk önce yukarıdaki  ölçülere yakın  5 - 6  tane  tahta  takoza  ihtiyacımız  olacak . Bütün yüzeyleri temiz ,purüzsüz  ve zımpara  ile  düzeltilmiş  olursa  çok  daha iyi  olur . alt  iki kenarı  zımparanın dalmasını  önlemek  için sekildeki  gibi  yuvarlatın.

Daha sonra takozların herbirine ayrı numara zımparayı birkaç çivi ile basitçe tutturun  . Isıl işlem öncesi en son 400 zımpara ile  perdahlanmış bir  yüzey  , ısıl işlem sonrası 600 - 800 - 1000 - 1200 zımparalar  için   size iyi  bir  başlangıç yüzeyi  sağlayacak.

Her takozun  üzerine  bağladığınız zımpara numarasını kalın bir  keçeli kalemle yazın .

Isıl işlem  öncesi  400  zımparaya  kadar gelmek için sırasıyla 150 - 180 - 220 - 240 - 400 zımparalar kullanılabilir . Kesinlikle  kalın kumdan inceye doğru ve bütün yüzeydeki  bir önceki zımparanın tüm çizgilerini yok ederek ilerlemelisiniz . Sabır ve dikkate en çok bu bölümde ihtiyacınız olacak .

Zımpara takozunun yüzeyi tam olarak öpeceği şekilde bastırarak dikkatlice  ileri - geri  hareket  ettirerek   işe  başlayalım.

Tıpkı  eğelemede  yaptığımız gibi  zımparalamayıda  bir öncekinden farklı  açılarda yaparsak  aynı doğrultuda olmayan kalın çizgileri  kolayca farkedip  yok edebiliriz.

Takoz ve zımpara işleyeceğimiz yüzeye tam olarak oturmalı ve düz bir doğrultuda hareket etmelidir.

Her  zımpara kademesinden sonra güneşte veya kuvvetli  ışık altında yüzeye dikkatlice bakarak bir önceki  kalın çizgileri  bulup  yok edin .

400 zımparayıda  bitirip yalnızca bu zımparanın çizgileriyle düzeltilmiş temiz  bir yüzey elde ettiğinizde birkaç kat  kağıt  bant  yapıştırıp yüzeyi  korumaya  alın.

ters taraftan  namluya  dayadığınız maket bıçağıyla  bantın kenarlarını dikkatlice  kesin .Ve  şimdi  aynı  işlem sırasını tekrarlayarak namlunun  ikinci yüzünü de  400 e  kadar perdahlayın .

Üzerinde çalışmadığınız zamanlar namlunun ince ve sivri ucunun  zarar vermesini de  zarar  görmesinide  önlemek  için  şişe mantarı , poliüretan köpük yada yumuşak bir tahta ile  kapatın .
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 16 Aralık 2010, 17:36:14 »
Perdah anlatımı için çok teşekkür ederim :) . Ellerine sağlık Bekir abi...

Benim bir sorum var sana. Bu gün yeni çıkardığım profili az kalsın mahvediyordum... Bu stünlu matkapların devir ayarı nasıl yapılıyor söylermisin lütfen ?

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #54 : 16 Aralık 2010, 17:40:47 »
Perdah anlatımı için çok teşekkür ederim :) . Ellerine sağlık Bekir abi...

Benim bir sorum var sana. Bu gün yeni çıkardığım profili az kalsın mahvediyordum... Stünlu matkapların devir ayarı nasıl yapılıyor bir türlü anlayamadım kullanma klavuzundada yazmıyor ???

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 16 Aralık 2010, 19:52:25 »
Bekir usta yine konuşturmuş öğretici yanını; düşündüm de bu "herkes bıçak yapabilir" çizimli anlatımları birleştirilip kitap olarak basılsa ne güzel olur  -^b
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 16 Aralık 2010, 21:54:34 »
Matkap tezgahlarında   devir  ayarları  ve  devir  sayıları   ön  yüzde  sabit  bir  etiketle   belirtilir  Berke .Ama  bu  yoksa    basitçe  şöyle  hesaplanabilir

Çeviren kasnak çapının (  MOTOR KASNAĞI )    Çevrilen  kasnak çapına ( MİL KASNAĞI  )  Bölümü  ve  çıkan sayının  motor  devir  sayısıyla   çarpımı dır  
   örnek :  MOTOR KASNAK ÇAPI  :  40 mm  ,  mil  kasnak çapı  100 mm    :  0.4   
    0.4  x  1400 D /d   :  560  D / d

« Son Düzenleme: 16 Aralık 2010, 22:11:22 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 16 Aralık 2010, 22:16:04 »
Matkap tezgahlarında   devir  ayarları  ve  devir  sayıları   ön  yüzde  sabit  bir  etiketle   belirtilir  Berke .Ama  bu  yoksa    basitçe  şöyle  hesaplanabilir

Çeviren kasnak çapının (  MOTOR KASNAĞI )    Çevrilen  kasnak çapına ( MİL KASNAĞI  )  Bölümü  ve  çıkan sayının  motor  devir  sayısıyla   çarpımı dır  
   örnek :  MOTOR KASNAK ÇAPI  :  40 mm  ,  mil  kasnak çapı  100 mm    :  0.4    
    0.4  x  1400 D /d   : 560  D / d

örnek  2  :  MOTOR  KASNAK ÇAPI :  100mm  , mil  kasnak  çapı  40  mm  :  2.5                  
                      2.5 x 1400    : 3500 D / dak

ÖRNEK 2 daha  iyi  anlatabilmek  için verildi  tabii  .  böyle yüksek  hızlar  çelik delmek  için   pek  uygun olmaz  matkap  uçları ısınıp  yanabilir .  malzemeyi  tezgaha  bağlamak ve işlemi  uygun soğutma sıvılarıyla  yapmak  gerekir

« Son Düzenleme: 16 Aralık 2010, 22:25:20 Gönderen: Bekir Çankırı »
PİRİ REİS

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 17 Aralık 2010, 18:58:31 »
tamamda nasıl ayarlıcaz...

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 17 Aralık 2010, 21:03:46 »
Berke .  Matkap  tezgahının  üstteki  kasnak  gurubunun da görülebildiği  bir  fotoğrafını  çekersen  daha net  birşey  söyleyebilirim . -^b
PİRİ REİS

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2