Elde Bileyleme Yöntemim  (18855 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Elde Bileyleme Yöntemim
« : 25 Nisan 2010, 00:49:25 »
Hep mail ile, özel mesajla vs. sorulan bir soru: "Nasıl bileyliyorsun Emre?". Çoğunlukla kolaya kaçıp şerit zımparada veya düz bir bıçaksa daire zımparada, nadiren taşta bileylerim, ancak gerçekten üstünde titizlendiğim bir bıçak olursa elde zımpara kağıdı ile bileylemeyi tercih ederim. Nasıl yaptığımı aşağıdaki videolarda anlatmaya çalıştım, ancak arada birisi geldi, kameranın pili bitti, polisaj pastasını kaybettim vs. Bir sürü aksilik sonunda yamalı bohça bir video oldu. Bu arada kamera da masanın kenarında olduğundan masa ile birlikte titremiş... Ancak herhalde bir daha yapmayacağım için böyle bir anlatımı boşa gitmesin, belki tahammül edip izleyen çıkar diye silmedim...

Bu arada annemin son derece sık kullanılan ve 1 yıldır bileylenmemiş D2  bıçağını seçmemin sonucu video mecburen baya uzun oldu, iki parçaya bölüp koyabildim internete  ..
Sharpening
Sharpening2

Berke Boyacı

• Üye
  • *
Ynt: Elde Bileyleme Yöntemim
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2010, 11:52:19 »
Anlatımın için sağol emre abi ellerine sağlık ama bence taşla bilemek daha zahmetsiz bir süre sonra açıları tamamen öğreniyorsun ve artık taşla bilemen 30 sn ni alıyor.

Emre abi geçen sana çok benzeyen bir adamı koçtaşta gördüm acaba senmiydin diye merak ettim.Nisanın 24 ünde hiç koçtaşta bulundunmu ama İzmir...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2010, 16:32:41 »
Berke,
Evet taşta bilemek daha zahmetsiz olmasına rağmen herkeste düzgün taş yok, değil mi? Diğer konular: Taş tam homojen değildir, tam düz hiç bir zaman olamaz, açıyı tutturursun ama her biley hareketinde aynı zamanda taşı da oyuyorsun, bu yüzden eğer mükemmel açıları yakalamak istiyorsan taş en doğru yöntem değil. İlk mesajda da belirttim, bu benim sadece çok titizlendiğim parçalarda kullandığım bir yöntem... Elimde büyükçe elmas taşlar var örneğin, onlar mükemmel işler çıkardığı gibi sert çelik filan dinlemiyor, ancak onların ağızda bıraktığı tırtıkları yok etmek için yine de ince zımpara ile bu metodu uyguluyorum.
Eğer elinizde fazla bir malzeme yoksa bile, uygun taş bulmaktan daha kolay bir şekilde zımpara kağıdı bulabilirsiniz. Deri bir eski kemer filan iş görür masat için, polisaj pastası her hırdavatçıda bulunur. Ama düzgün bir biley taşı hiç öyle kolay bulunan ve ucuz bir malzeme değildir, ayrıca taşta bile bileme yapsanız masat yapmanızda yarar vardır.

İzmirde değildim...

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 25 Nisan 2010, 20:43:44 »
Haklısın bende dededen kalma sağlam üç tane taş olduğu için bu yönden hiç düşünemedim.Ama senin şu zımpara olayını birde ben deniyim zevkli ve uğraştırıcı görünüyor.

Bilal Özdemir

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2010, 12:18:01 »
Hocam video için teşekkürler bu konuda türkçe birşeyler izleyebilmek için görüntünün sallanması deil kanatlanıp uçmasına razıyım:) Berke beyde kösüre taşından bahsediyor galiba benimde iyi bir taş bulmam birkaç yıl aramam gerekti zor yani.

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2010, 15:20:15 »
Evet bilal bey kösele su taşı denilen kösele taşlarıda vardır ancak elle çevrilen yuvarlak kösele taşlarıda vardır bunlar köylede orak tırpan v.b aletlerin bilenmesindede kullanılır...
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2010, 15:36:45 Gönderen: Berke Boyacı »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #6 : 28 Nisan 2010, 17:50:41 »
bkz. "köstere" taşı
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2010, 21:57:11 »
Kösüre,kösele,köstere hepimiz aynı şeydenmi bahsediyoruz :)

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #8 : 13 Mayıs 2010, 01:06:03 »
Bendeki kurşuni renkte bir taş. Sizdekiler ne renk?

Köstere, kösere, kösüre vb. adlar belki de genel bir anlama geliyordur. Bir ara bu kelimeleri çok araştırmıştım. Benzer kelime olan testereyi araştırınca farsça kökenli çıkıyor.

Bir çok farklı yörede yerel olarak çıkan, bilemeye yarayan taş bu adla anılmakta. Tabi bu ad genel anlamıyla bilemeye yarayan taşları mi kapsıyor, yoksa aynı nitelikteki, görünümdeki bir bileme taşını ayırt etmeye yarıyor bilemiyorum.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2