Testere bileme  (29435 defa okundu)

Berke Boyacı

• Üye
  • *
Testere bileme
« : 16 Nisan 2010, 14:43:50 »
Merhaba arkadaşlar internette biraz araştırdımda testere bilemeyle ilgili pek bişey bulamadım. Ağaç budamada kullanılan bıçak boyundaki el testerelerini bilemek için ne yapmam gerekir...

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Ynt: Testere bileme
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2010, 17:26:16 »
bağ budamada kullanılan budama testeresi acılır kapanır olan testeremidenmi bahsediyoruz eğer o ise çok basit ince lama eğeler var onlardan bir edinin geniliği 1 cm kadar olur 1.5 cm olur eğeyi eline aldğında düz olarak tutuğunda üst olarak sağ tarafa gelen kısmı ince zımpara taşında tek taraflı olarak yakmadan ve ıstmada soğuması için suya batımadan yavaş yavaş geniş acı ile bıcak biler gibi bilealt köşeden alta gelen eğenin dişleri cıkıncaya kadar deveam et sonra testerenin ağzınıda hafif bileme yap ve dişler üzerinde önden gerşye doğru her dişe  birer defa sürerek geriye doğru devam et ikinci defada aynuı yolu devam et a testerenin bileme esnasında meydana capakları olur onuda eğe ile önden arkaya siler gibi yapyınmı bu iş tamamdır hadi sana kolay gelsin bu tarifim acılır kapanır el testersi için ağaç budama da kullanıla testereler çok farlı kurt ağzı testere ver zor bilenr çift taraflı kurt ağzı testere var o hiç bilenmez
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2010, 17:29:44 Gönderen: Abdurrahman Doğan »

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2010, 18:12:48 »
daha anlayacağım şekilde anlatırmısınız. Mesela geni falan demişsinizi bide geninin sağ tarafı falan demişsinizi oraları daha açık ve kolay anatırsanız memnun olurum.Ayrıca eğeyi mi zımpara taşında geniş açıyla bileyeceğim özel daha detaylı yazarsanız faydalanabilirim.Ayrıca son resimde testere biraz yamuk bunu nasıl düzeltebiliriz?

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2010, 15:52:38 Gönderen: Berke Boyacı »

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2010, 18:43:51 »
Abdurrahman bey bir video buldum aslında bu bahsettiğimiz testerelere tosya çakısı denirmiş. Gönderdiğim videonun sonlarına doğru bileme yapılıyor ve düz eğeyi sanırım taşta bilemeden kullanıyorlar. Yani olduğu gibi. Yoksa benmi yanlış görüyorum bi bakarmısınız.
http://www.videofaz.com/tosya-cakisi-2-2-handmade-tosya-knife.html
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2010, 18:58:59 Gönderen: Berke Boyacı »

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2010, 21:51:55 »
berke  bey bileme şekli doğru size tarif ettiğm eğeyi önce gönderdiğim resimdek bilersen testernin dişleri derinlik acıları kullanım esnasında mükemmel işl görür ama videoda olduğu bileme yaparsan diş dipleri 90 derece acı ile olur kesim esnasında tutuynma olayı zayıf kalır benim tarif ettiğim şeklde testernin dalması ve kesmesi hem kolay olur hemde uzun süreli keskinliğini muhafaza eder

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2010, 11:34:08 »
teşekkürler.

Soytürk Dönmez

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2010, 21:57:39 »
Berke bey ,sizdeki model tosya çakısı değil,kırk ağız (kırk dilli de denir) dedikleri bağ testeresi, tosya çakısı hem bıçak hemde sizinki gibi testerli olarak vede sap kısmı manda boynuzundan olur, hatta bir rivayete göre o testere kısmının kestiği yer kolay kolay dikiş tutmaz deniyor.

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2010, 13:32:47 »
Rivayet ilginçmiş gerçekten.Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim ben aslında bir tosya çakısı edinmek istiyorum ama internet üzerinden değil... İzmirdeyim izmirde alabileceğim bir yer bilen varmı ?

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Mayıs 2010, 17:58:21 »
kemeraltında yatağan bileme ismli çakı bıcak dükkanı var hasan ergenay kemeraltındaki balık pazarının solundaki sokaktan ilerledinmi 50 m sonra sağda bir dükkan orda bulabilirsin testere bileme için orda eğeyi yaptırbilisin hasan abi bileme konusunda eli iyiydir selam söyle gidince

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2010, 18:43:42 »
buhafta bi gidelim bakalım bizi ne süprizler bekliyor :) hangi abdurrahman derse ne diyeyim? Ayrıca kafadan bi fiyat söyleyebilriseniz bende  ona göre yanıma alırım.

Erdal Atasoy

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2010, 20:59:43 »
Berke bey resimde gördüğüm şeye bizim buralarda yani Ankara'da Bıçkı derler. Bu biraz şekilde görüldüğü gibi kamburdur birde bunun düz ve uzun olanı var birazcıkda enine kalındır ona biz testere diyoruz. Bıçkı bilemek aslında çok kolay gibi görünsede biraz zordur.Önce bi orta incelikte lama eğe almak lazım ve onun sağ alt kenarından başlayarak taşlayın ve keskinleştirin ama taşlama yaparken çok dikkatli olun ki yanmasın. Bıçkının ağzını önce eğeleyin daha sonra bir sopa parçasını demir testeresi ile bıçkının arka kısmı girecek şekilde yuva açın ama biraz eğimli olsun o sopayı tezgah mengenesine sıkıştırıp bıçkıyı yerleştirin. Belli bi açı ile diş açmaya başlayın haraketiniz tek olmalı sürekli ileri. Eğeyi de birazcık sola meyilli tutun ki istediğiniz sonucu alasınız. Aslında görüntülerini çekip göndermek isterim İnşallah en kısa zamanda... Sürçü lisan etmişsek affola. Saygılarımla Erdal Atasoy.

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 16 Haziran 2010, 14:14:10 »
Berke bey resimde gördüğüm şeye bizim buralarda yani Ankara'da Bıçkı derler. Bu biraz şekilde görüldüğü gibi kamburdur birde bunun düz ve uzun olanı var birazcıkda enine kalındır ona biz testere diyoruz. Bıçkı bilemek aslında çok kolay gibi görünsede biraz zordur.Önce bi orta incelikte lama eğe almak lazım ve onun sağ alt kenarından başlayarak taşlayın ve keskinleştirin ama taşlama yaparken çok dikkatli olun ki yanmasın. Bıçkının ağzını önce eğeleyin daha sonra bir sopa parçasını demir testeresi ile bıçkının arka kısmı girecek şekilde yuva açın ama biraz eğimli olsun o sopayı tezgah mengenesine sıkıştırıp bıçkıyı yerleştirin. Belli bi açı ile diş açmaya başlayın haraketiniz tek olmalı sürekli ileri. Eğeyi de birazcık sola meyilli tutun ki istediğiniz sonucu alasınız. Aslında görüntülerini çekip göndermek isterim İnşallah en kısa zamanda... Sürçü lisan etmişsek affola. Saygılarımla Erdal Atasoy.
Teşekkürler erdal bey. Ben lama eğeyi taşlama konusunda takıldım bir türlü yapamıyorum... Taşlama makinam yok.

Erdal Atasoy

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 16 Haziran 2010, 17:09:02 »
Berke bey taşlama konusunda takıldım demişsiniz. Bıçak bileme motorunuz dada yapabilirsiniz motora taşlama taşı alarak. Lama eğeyi sağ alt köşesinden eğeleyeceksiniz sol tarafına dokunmuyorsunuz keskinleştireceksiniz ancak bu biraz mşakkatlidir biraz sabır ister çünkü kesinlikle taşlama yaparken eğe yanmamalıdır aksi taktirde eğenin dişleri kırılır çalışırken. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 18 Haziran 2010, 22:10:29 »
Erdal bey bileyleme makinem bile olmadığı için anlattığınızla ilgili hiçbirşey kafamda canlanamadı. Saygısızlık yapmak istemem ama tek seçeneğim elde aletlerle birşeyler yapabilmek.Onun dışında makine işine giremeyeceğim...
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2010, 22:15:49 Gönderen: Berke Boyacı »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #14 : 21 Haziran 2010, 11:08:03 »
Ustalar bu tip testerelerde işe yarıyor mu söyleyebilir. Ben pala testerede böyle yapıyorum. Üçgen eğe kullanılabilir.

Site İngilizce ama resimleri bile faydalı olur. buna bir bakın: http://www.norsewoodsmith.com/content/sharpening-hand-saws
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2