Dayımın yaptığı paslı bıçağa yardım lütfen  (15637 defa okundu)

Berke Boyacı

• Üye
  • *
Merhabalar henüz yeniyim forum kurallarına aykırı bir konu açmış olduysam bu seferlik affedin lütfen. Dayımın henüz 10 yaşındayken yapmış olduğu bir bıçak var elimde çok ahım şahım bişey değil ama manevi değeri var. Dayım bu işleri 18 yaşında bırakmış şimdi hobi olarak bile ilgilenmiyor. Ama buraların son bıçakçısıydı ve bıraktı :( benimde önümü kapattı.Herneyse bıçağın resimlerini koyuyorum pasından arıtabilmem için gerekenleri söylerseniz memnun kalırım bıçak 33 yıllık annannemin elinde bayağı bi zarar görmüş ben aldığımda küflüydü su zımparasıyla bişeyler yaptım ancak temizlendikçe pas kusuyor galba içine emmiş(böyle birşey mümkünmü bilmiyorum ) Önerilerinizi bekliyorum.
http://img94.imageshack.us/i/img0404ai.jpg/
http://img687.imageshack.us/i/img0403am.jpg/
http://img228.imageshack.us/i/img0402aj.jpg/
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2010, 20:04:09 Gönderen: Berke Boyacı »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Dayımın yaptığı paslı bıçağa yardım lütfen
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2010, 20:07:49 »
Pas konusunda bu kadar zarar görmüş bir bıçakta çok birşe yapamayabilirsin çünkü pas delikler halinde çeliği yer, zımparaladığın halde pas gelmesinin nedeni de bu. Ancak eğer çok değerli ise senin için bir yöntemi var ama tam olarak bilmiyorum, belki bilen çıkar. Aslında yapılan şey bir elektroliz işlemi ama bu işlemde elektroliz solüsyonu olarak ne tür bir sıvı kullanılıyor (güçlü asit mi, güçsüz asit mi bilemiyorum), bıçak anotta mı oluyor katotta mı, diğer uca hangi metal koyuluyor bilemiyorum. Eğer bilen olursa umarım beni de aydınlatır...

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2010, 22:33:58 »
umarım aydınlanırız gene de sağol.Ben aslında tuz ruhu düşündüm benim için çok fazla bir kıymeti yok bıçağın ama gene beni uraştıracak kadar var sonuçta.ayrıca bıçakta hafif çürümeler oluşmuş ani sandığın gibi bıçağın durumu vahim..

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2010, 10:03:05 »
Pası temizlemek için fosforik asit kullanma konusu araştırmaya değer. Ben bu aralar bu konuya çalışıyorum ancak henüz tedariğimi yapıp işi pratiğe dökemedim.

Frenklerin "naval jelly" diye, içinde fosforik asit vs. barındıran bir ürünü pasa karşı kullandıklarını biliyorum.

Metali önce mekanik yöntemlerle temizleyip sonra fosforik asitle pastan kurtarmak uygulanacak yöntem olabilir. Mekanik yöntem derken sert sıkoçbırayt sünger ile, bulaşık teli ile yada tel fırça ile silmek olabilir. Eğer biraz malzeme kaldırmaktan korkmuyorsan sıkoçbırayt mop kullanarak daha hızlı sonuç alabilirsin.

Mekanik aşamada kimi yerlerdeki metal açığa çoktan çıkmış ve parlamış olacaktır. Bundan sonra fosforik asit kullanabilirsin. Fosforik asit metalin demir fosfat ile kaplanmasına neden olur. Bu da metalin mat ve koyu bir görüme girmesine neden olacaktır.Buna karşılık yüzeydeki bu tabaka metali paslanmaya karşı da koruyacaktır.

Bu işe girişmeden önce paslı bir çivi falan bulup deneme yapmanı öneririm. Fosforik asit yerine kola da iş görür. Tabii sıcak servis yapmak iyi olur.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2010, 23:01:07 »
Depoyu kurcalarken bayağı kalın bir zımpara buldum. Böyle koluna sürtsen derini yüzecek cinsten yaklaşık bir buçuk saat uğraştım o söylediğin metalin bir yanı biraz görünmeye başladı. Fosforik asiti yarın bir deniycem tuz ruhu olurmu acaba ?

NOT:

Piyasada pas çözücü spreyler bulunuyor denesemmi?
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2010, 23:15:12 Gönderen: Berke Boyacı »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2010, 00:11:23 »
Kalın zımpara kötü bir fikir, derin çizikler açtığından dolayı...

Tuz ruhu olmaz!
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2010, 00:17:38 »
Şunlar ile yada bunlar ile aynı renkteki (mutfaklarda kullanılan) el süngerleri ile girişmenizi öneririm.

WD-40'ın da faydasını görürsünüz.
Eylem Cengiz

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2010, 00:30:28 »
teşekkürler....

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2010, 09:49:51 »
Öncelikle, Cebehane'ye hoşgeldiniz.   :)

Bence de zımparalamak kötü bir fikir, sonuçta elinizde hiçbirşey kalmayabilir.

Dosyalar bölümüne elektrolizle pas giderme konusunda bir yazı yükledim.  Özellikle antika eserlerin "metal kaybetmeden" aktif pasının giderilmesinde etkili bir yöntem, tavsiye ederim.   ;)

http://cebehane.com/forum/index.php?action=media;sa=item;in=78

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2010, 12:22:55 »
Öncelikle hoşbulduk.
Yanlız gönderdiğiniz yazı türkçe olsaymış çok iyi olacakmış. İngilizce bilmiyorum.Genede tşk. ederim. Yazıyı çevirebilecek arkadaşlar varmı ?

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2010, 12:53:27 »
Kayahan Bey çok çok sağolun, ben de bu yöntemi öğrenmiş ve unutmuştum, hatırlatma için müteşekkirim...

Özetle tercümesi:
1- Plastik kap
2- Çamaşır sodası
3- tercihan paslanmaz çelik, yoksa demir elektrod
4- Doğrusal akım kaynağı (12 - 24 volt civarı veren şarj cihazları olabilir)

Plastik kaba su doldurup sodayı ekliyorsunuz (1 galona - yani 3.78 litreye 1 yemek kaşığı soda katılıyor), doğrusal akım kaynağının ARTI ucunu paslanmaz çelik bir levhaya bağlayıp elektroliz sıvısının içine koyuyoruz. Negatif ucu paslarından arındırmak istediğimiz objeye bağlıyoruz. Burası önemli, pas elektriği yalıtır, o yüzden kabloyu bağlayacağımız bölgede küçük bir yeri mekanik temizlemek lazım ki kablo nesneye temas edebilsin. Eğer işe yarıyorsa küçük kabarcıklar çıkarmaya başlayacaktır suyun altında...
Belli bir zaman bekleyip (küçük nesneler için 1 saat filan, büyük nesnelerde temizlik için 8-10 saat kadar elektrolize yatırmamız gerekebilir). Nesneyi çıkarıp suyla ve ovalayarak temizlediğimizde tüm pas dökülüp gittiyse işimiz bitmiştir. Hala pas varsa biraz daha devam edilecek.

Objede oluşmuş pas oyukları yine öyle oyuk olarak kalacaktır, bu konuda yapacak pek birşey yok ancak pasın daha fazla nesneyi yemesine engel olduk. Yağla veya vax ile güzelce koruyalım nesneyi iş bittikten sonra....

Evet- kabaca tercüme bu...

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 25 Nisan 2010, 20:47:10 »
emre abi sağol ama + - kablo olarak ne kablosu olur...  birde diyelim 2,5 litre su koyacağız ne kadar çamaşır sodası koymalıyız...
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2010, 17:41:40 Gönderen: Berke Boyacı »

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Mayıs 2010, 18:47:27 »
Çiçek yağı döktüm zımparaladım gayet iyi sonuç verdi.Hiç elektrolizle uraşmadım.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #13 : 04 Mayıs 2010, 02:09:42 »
Geçmiş olsun  ;)

Berke Boyacı

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 04 Mayıs 2010, 11:06:55 »
Sağol Emre ab.i Bu yağ herşeye deva bilerkende daha iyi sonuç veriyo sebebi ne acana hadi pası yumuşattı anladıkta. Bilerken niye daha iyi sonuç alıyosun taşa dökünce.

NOT: ELektroliz işlemini uygulasak kabzayı çıkarmadan pası giderirmiyiz...
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2010, 11:30:54 Gönderen: Berke Boyacı »

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2