Yatağan Onarım.  (41575 defa okundu)

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
Yatağan Onarım.
« : 10 Şubat 2010, 19:25:11 »
Herkeze merhabalar.
Aranıza yeni katıldım kabul ederseniz ne mutlu bana :)
Elimde olan bi kılıcı paylaşmak istedim..
Bulunusundan bu hale gelişine kadar uzun bi hikayesi var isteyenle paylaşabilirim.
Bu yatağanı toparlamak istiyorum ama sanırım çok zor gibi.
Çeliği hala sapasağlam ve çok keskin ama kabze kısmının hali iyi değil.
Aklıma kaynakla eklemek ağaçla devam etmek geldi ama belki daha iyi fikirler yada yapabilecek arkadaşlar abiler vardır diye paylaşıyorum.
Yatağanın boyu 78 cm, Eni 3.4 cm, sırtı 6mm boyutlarında.
üzerinde 2 yanakta 2 adet mühürleri var. fotoğraflarda çıkmadığı için kopyasını çıkarttım belki işine yarayan olur diye.
kabzesinin bir yanağı tertemizdi ama sanırım kayboldu çok aradım ama bulamadım. diğer kırık olan yanağın bi parçası var onun resmini yükledim. onunda üzerinde iğne deliği boyutlarında işlemesi var ama oda resimlerde çıkmadı.
Benim için maneviyatı büyük bi yatağan.. Düşüncelerinizi bekliyorum.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2010, 20:03:37 Gönderen: Kaşif Bozoğlu »
M.K Atatürk.

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
Ynt: Yatağan Onarım.
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2010, 20:07:38 »
ilk resimde alttaki yuvarlak arka yüzdeki mührü
en alttaki kabzenin önceki halin birebir boyutudur.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2010, 20:09:40 Gönderen: Kaşif Bozoğlu »
M.K Atatürk.

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2010, 21:59:59 »
evet kaşif işin bayağa zor gibi duruyor. :-[

sanırım bu kılıçta ne yaparsan yap orjinalliğini kaybetmiş olacak. ama yinede canlandırmak istiyorsan,

sapın balçaktan sonrası kırık olduğundan sap yapmak için ortada bir desteğe ihtiyacın var bunun içinde parça kaynatmaktan başka çaren yok sanırım.
balçağıda sapıda baştan yeniden yapmak zorunda kalacaksın sanırım.
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2010, 02:23:09 »
kaşif kardeş acizene fikrimi kısadan söyleyeyim gördüğüm kadarı ile balcak yerinde yok şimdi kırık yerden parca kaynatmaktansa balcağı üzerinde olacak şekilde sapı ile beraber olacak şekilde balcağı üzeride yeni parca yapıp her iki tarafada kaynak yapıyorsan arada kalan boşluğu ise ayrıca doldur sapı biraz kalın olur ama kabzayıda balkan kabza modeli kullanırsan dolgun kabzalı balkan yatağanı olur yalnız parcaları kalınığını fazla yapıpda aşırı bir kalınklık olmasın hoş görünümden uzak kalır kaynak esnasında gazaltı kaynağı kullanırsan fazla yıpratmamış olursun istersen bu konuda Atlay Tuzuner bey bir görüş daha sağlıklı bilgi alırsın çünkü ben atlay beyin  kabza ve yatağan imalatı  konusunda çok faydasını gördüm

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2010, 04:01:53 »
evet benimde düşüncem o.. kabzenin orjinal boyutları elimde olduğu için aynı parçayı oraya kaynatıp sonra kaynağın üzerini sarı kaynakla örtmek.. sarı kaynağın üzerinde düzeltme ve ufak bi iki motifle hem görüntü kirliliğini hemde daha beter olmasını önlerim diye düşünüyorum.  Altay beye de soralım tabi ustalardan fikir için buradayım teşekkür ederim.
M.K Atatürk.

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2010, 12:15:21 »
Değerli kardeşim,
Eksik olan kabze kuyruğunu (tang) kabze profiline tamamen sadık kalarak ve çepeçevre 1mm daha küçük  olarak yerine kaynattıktan sonra kalınlığı 0.50mm(yarım mm) ve genişliği 8 veya 10 mm yaklaşık 30 cm uzunluğunda metal bir bant ı (demir veya pirinç veya bakır veya istenirse gümüş) evvelce hazırlamış olduğunkuyruğun etrafında çepeçevre lehim ile yerine tesbit edilir.Plan görünüşüden baktığınızda  her iki tarafta da birer küçük havuz oluşur.Bu havuzlar üzeine aynı konturlara sadık kalarak yapacağınız  kabzeler yerleştirilir.Kabzeyi bulabilirseniz manda boynuzundan bulamazanız ahşaptan(ceviz gibi desenli sert ağaçtan) yapabilirsiniz.Daha sonra iki adet yanak veya balçak diyorlar
(bolsters) yapmanız gerekli bunlarda  bıçağın bittiği( kabze tarafı) ile kabze arasına  lehimlenir.Burada kullanacağınız malzeme Kabze bantı ile aynı olmalıdır desenli veya desensiz.
Daha sonra size izah edici bir kaç resim göndereceğim.

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Şubat 2010, 13:31:34 »
Kabze resimlerini Abdurrahman abi gönderdi teşekkür ederim abi.
M.K Atatürk.

Burak Ekit

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Şubat 2010, 13:56:47 »
Kasif Bey,
Bu tip bir durum bu kilicin yasadigi zamanlarda su sekilde de  halledilirdi; - belki hosunuza gitmeyebilir ama , - kilicin kirik kabzanin onunden devam eden bolumu ( kesici agiz asindirilarak ) kabza haline getirilirdi. Yani kirik "tang" bolumunu kilictan ve dolayisi ile kesici agizdan feragat ederek de uzatabilirsiniz. Bu durumda kilicin onceden planlanmis geometrisi ile bayagi bir oynamak gerekeceginden butun orjinallik yokolacaktir. Bu aciklamayi  bu yontemi tavsiye ettigimden degil sadece tarihsel bir bilgi olarak yazdim. Saglicakla... 
 dip not:  yine de sicak kaynagin yataganin su verilmis agzini yumusatabilecegini gozonunde bulundurmalisiniz derim..
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2010, 14:04:09 Gönderen: Burak Ekit »

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Şubat 2010, 14:09:03 »
Burak bey,
Evet o ihtimali de düşündüm ama kesik bölümden 10 cm ilerisinde işlemesi var eğer kısaltma yöntemine gidersek onların hepsi silinecek üzerine kabze kısmı gelmiş olacak. o yüzden hiç yanaşmadım bu yönteme. artık kaynakla birazda olsa yanacak evet ama benim amacım çöpe atılmasını engellemek.. kaynak atılacak yerin etrafına yağ sürerim ısınmayı olmasada yakmayı önler. Her puntoda suya sokar yine kaynatırız.
ilginiz için teşekkür ederim.
M.K Atatürk.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 12 Şubat 2010, 22:26:49 »
ilk resimde alttaki yuvarlak arka yüzdeki mührü
en alttaki kabzenin önceki halin birebir boyutudur.

Merhaba Kaşif Bey kardeşim,

Elindeki güzel Yatağanın oyma, işleme yeri ve Kabze üzerindeki Kırmızı taşlar beni bayahı bir düşündürdü.  Bu elindeki Parca Balkan Yatağanı olabilirmi? Çünkü ben bu Cizgi formunu daha önce de görmüş gibiyim.
Sana örnek olarak bir Balkan yatağanı koyuyorum. İnşallah güzel görünür. Coğunlukla bu tarza olanlarda
'Yedi uyurların' yani Ashab-ı Kehf  isimleri geçer.
Bu 7 kişinin isimleri şöyle sıralandırılır:

Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Sazenuş, Kefestetayuş ve Kıtmir.

BU tarz yatağanlarda bu İsimlere sıkca rastlanır. Bu benzer parca senin yatağanın üstünde bulunmaktamı? Eğer buna benzer Semboller bulunuyorsa aşagı yukarı 19 Yüzyılın başından bir parca olsa gerek.
Bu tarz kılıncı ' Osmansko Carstvo, bir ünlü Balkan ustası cok yapmış, belki onun cekıc ve örs eseridir?
Kabze olarak diyebilecegim konu şu. Hiç Kırmızı taşlarla işlenmiş Kabze rastlamadım bunca sene. Acaba Sırt ve Göbek kısmı olmasın. Örnek olarak bundan da bir Resim ekliyorum.

Kolay gelsin.
Selamlar.

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 12 Şubat 2010, 22:34:42 »
Arkadaşlar kusura bakmayın, JPG olarak koymayı unutmuşum...
hemen toparlayıp koyucam... kısa müddet tanıyın...

selamlar

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 12 Şubat 2010, 23:06:26 »
Şimdi oldu, buyrun Resimler...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2010, 23:25:17 »
Kırmızı taşlar mercanmış gibi görünüyor.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
« Yanıtla #13 : 13 Şubat 2010, 01:59:18 »
sakınha palayı kesme sapını uzatacam diye altay beyin dediği kırık yerden parca ekle kabzanın şekline göre iki taraflı canak oluştur kabzayıda canakların üzerine kabzayı kapak yap diğer resimlere bakarak önlük kısmını oluşturduktan sonra kanza kısmına gec sakın palayı kesip sap tarafını uzatma  harici eklediğin parcayla uzat

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 13 Şubat 2010, 03:11:30 »
Mergup bey bu yatağan zaten 100+ senelik bi rum evinin duvarında çıktı gökhan beye attığım mesajı aynen sizede atıcam. biz zaten selanik göçmeniyiz mübadelede rumlarla ist tuzlada yer değiştirenlerdeniz, bencede balkan yatağanı çünkü gördüklerimin hepsi daha kıvrımlı daha geniş duruyo.. kabzeside çok minik ve ince. kendi foto makinam geldi daha kaliteli resimler çektim onlarıda ekliyorum. üzerinde mühürleri ve desenleri daha net şekilde görünür. üzerinde yazı yok ama yapan yada yaptıran mührünü vurmuş belki ondan yola çıkılarak ustası bulunabilir. kabzenin üzerindeki kırmızı taşlar da sonuna kadar gidiyodu sağlam yanağını hala arıyorum ewi yıktım döktüm bulamadım :S kabze sırtında işleme yoktu sadece bitiminde dibinde aynı taşlar devam ediyodu.
M.K Atatürk.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2