Osmanlı Süvarisi kılıç teknikleri  (86303 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı Süvarisi kılıç teknikleri
« Yanıtla #45 : 07 Ocak 2011, 04:27:44 »
Tüm bilginin bir el de toplanması adına yeni başlık açmayayım dedim.Dr. Erkan Göksu'nun KUTADGU BİLİG’E GÖRE TÜRK SAVAŞ SANATI adlı makalesinden Türk harp sanatı ile alakalı kısımları alıntılayarak aktarıyorum, çok ilginç bilgiler mevcut bu makalede de:

Öncelikle savaş sanatı ile alakalı birçok orjinal Türk eserinin adları ve haklarında malumat verilmiş:

"Savaş ve savaş sanatı konusunda Müslüman Türk müellifler tarafından da muhtelif eserler
kaleme alınmıtır. Bazı yazarlar tarafından “binicilik (furûsiyye)”, “okçuluk (ilmü’n-nüşşÃ¢b)” ve “taktik,
strateji ve askeri organizasyon (fünûnü’l-harbiye/âdâb)” olmak üzere üç kategoride değerlendirilen(10)bu eserlerin en tanınmışları Fahr-i Müdebbir adıyla bilinen Muhammed b. Mansur b. Said Mübârek ŞÃ¢h’ın “Adâbu’l-Harb ve’ş-Şeca‘a”(11), Mardi b. Ali b. Mardi et-Tarsûsi’nin “Tabsıratu Erbâbi’l-Elbâb fi Keyfiyeti’l-Necâti fi’l-Hurûb”(12), İbn Erenboğa ez-Zeredkâşâ€™ın “el-Anik fi’l-Menâcınik”13, Ömer ibn İbrahim el-Avsi el-Ensari’nin “Tefricü’l-Kurûb fi Tedbiri’l-Hurûb”(14), Muhammed b. Mengli’nin “el-Hıyal fi’l-Hurûb ve Fethü’l-Medâ’in ve Hıfzü’l-Durûb”(15), Hasan er-Rammâh’ın “Kitâbü’l-Furûsiyye ve’l-Manâsıbi’l-Harbiyye”(16), “Münyetü’l-Guzât”(17), “Haza Kitabu Baytarnâme”(18), “Baytaratü’l-Vâzıh”(19),“Kitâb fi Riyâzati’l-Hayl”, “Kitâb fi İlmi’n-NüşşÃ¢b”(20), “Nihâyetü’s-Su‘ul ve’l-Umniyye fi Ta‘allumi’l-Furûsiyye”(21), “Tabsıratu’s-Sultaniyye fi Siyaseti’s-Sanâ‘ati’l-Harbiyye”(22) gibi eserlerdir(23). Bunların yanında muhtelif siyasetnamelerde de savaşa ve savaş sanatına dair bilgilere yer verildiği görülmektedir(24).

(Sayfanın dipnotları)

11- Adâbu’l-Harb ve’ş-Şeca‘a, muhtelif Orta Çağ İslâm devletlerinin askeri teşkilatı, muharebe usulleri, kullanılan silahlar ve sair konularda bilgi veren önemli bir kaynaktır. Müellif ordu, strateji ve askerlikle ilgili gerekler üzerinde dururken, bunun yanında harp
erbabında olması gereken ahlaki özellikleri de sıralamaktadır. Kitabın ilk altı babı, harp ve harp sanatı ile değil hâkimiyet anlayışı ile ilgilidir. Harp ve askerliğe dair kısımlar 7. babdan itibaren başlamaktadır (Fahr-i Müdebbir, Adâbu’l-Harb ve’ş-Şeca‘a, (Neşr. Ahmed Süheyli-i Hânsâri), Tahran 1346.; Eser ve müellifi hakkında ayrıca bk., Uyar, a.g.m., s.216-218)

12- Eser, Orta Çağ İslâm ordularında kullanılan silahlar ve savaş taktikleri hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Selahaddin Eyyûbi’ye sunulduğu bilinen eser, özellikle mancınık teknolojisi konusunda verdiği bilgiler ve çizimlerle dikkat çekmektedir (Mardi b. Ali b.Mardi et-Tarsûsi, Tabsıratu Erbâbi’l-Elbâb fi Keyfiyeti’l-Necâti fi’l-Hurûb, (Facsimile Editions-Edited by Fuat Sezgin), Frankfurt
1425/2004).

13- İbn Erenboğa Zeredkâş tarafından kaleme alınan “el-Anik fi’l-Menâcınik”, Memlûk dönemi kaynaklarından olup mancınıklar üzerine yazılan bir mühendislik kitabıdır. Eserde o dönemde kullanılan mancınık çeşitleri ve yapım özellikleri ayrıntılı bir şekilde anlatılmış ve en küçük mancınık aksamına varıncaya kadar çizimlerle izah edilmiştir (İbn Erenboğa Zeredkâş, el-Anik fi’l-Menâcınik, (Tahkik: hsân Hindi), (Câmi‘atu Haleb), Dımak 1405/1985).

14-Ömer İbn İbrahim el-Avsi el-Ensari, Tefrij al-Kurûb fi Tadbir al-Hurûb (A Muslim Manual of War), (Ed. and Trans. George T.
Scanlon), American University at Cairo Press, Cairo 1961.

15- Otuz sekiz bölümden oluşan eserde, başta kılıç, kalkan, ok ve yay olmak üzere muhtelif silahların yapım özellikleri, muhasara teknikleri ve muhtelif milletlerle savaırken dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulmuştur. Eserin “kendi kendine dönen
daireler”, “düşmanı yakmak için tümsek, tepe yapılması” ve “yakıcı aynalar”dan bahseden bölümleri dikkat çekicidir (Muhammed bin Mengli el-Nâsıri, el-Hıyal fi’l-Hurûb ve Fethü’l-Medâ’in ve Hıfzü’l-Durûb, (Tahkik: Nebil Muhammed Abdulaziz Ahmed),Dârü’l-kütüb ve Vesâ’iki’l-Kavmiyye, Mısır 2000)

16- Necmü’d-din Hasan er-Rammâh, Kitâbu’l-Furûsiyye ve’l-Manâsıbi’l-Harbiyye, (Tahkik Ahmed Yusuf el-Hasan), Cami‘atuHaleb, Haleb 1998.

17- Harp sanatına ilişkin önemli kaynaklardan biri olan “Münyetü’l-Guzât”, Kıpçak Türkçesiyle kaleme alınmıştır. Timur Bek adlı
emirin isteğiyle Arapçadan tercüme edildiği anlaşılan eserde, mızrak, ok, yay ve kılıç gibi silahlar, bunların yapım ve kullanımşekilleri ile özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. (Münyetü’l-Guzât (Metin-ndeks), (Haz. Mustafa Uurlu), GÜ SBEYayımlanmamı Doktora Tezi, Ankara 1984)

18- Eserin Abbasiler döneminde yazılan “Kitabü’l-Baytara” adlı eserden Eski Anadolu Türkçesine tercüme edildiği bilinmektedir(Haza Kitabu Baytarnâme (Tenkidli Metin), (Haz. Mesut en), (MÜ SBE Yayımlanmamı Yüksek Lisans Tezi), stanbul 1988).

19-Kıpçak Türkçesine tercüme edilen eser, at terbiyesi, bakımı, hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgi vermektedir (Baytaratü’l-Vâzıh(Metin-ndeks), Haz. Can Özgür, Ü SBE Yayımlanmamı Yüksek Lisans Tezi, stanbul 1988).

20- Nerede ve ne zaman yazıldıı bilinmeyen “Kitâbu fi Riyâzati’l-Hayl” ile Sultan Berkuk'un memlûklerinden Mahdum Tolu Bey'in isteği üzerine Arapçadan tercüme edilen “Kitâbu fi İlmi’n-NüşşÃ¢b” için bk., Kitâbu fi Riyâzati’l-Hayl, Kitâbu fi lmi’n-Nüâb“Metin-Gramatikal ndeks”, (Haz. Recep irin), (Atatürk Üniversitesi SBE Yayımlanmamı Yüksek Lisans Tezi), Erzurum 1989.

21-Muhammed b. İsa el-Aksarayi tarafından kaleme alınan bu eserde, muhtelif silahların kullanımı, düşmanla karşılaşma şekilleri,savaş hileleri dışında barış yapılması, ateşkes, lojistik, esir ve aman dileyenlere muamele ve ganimetin taksimi gibi hususlarda dabilgi verilmektedir (Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi, I., (Ed.Ekmeleddin hsanolu), IRCICA Yay., stanbul 2004., s.LI).

22- Muhammed b. Mengli’nin eseri için bk., Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi, I., s.LI.

23-Burada savaş sanatına dair eserlerden sadece birkaçı zikredilmiştir. Özellikle Memlûkler döneminde sayısı bu eserler hakkında, el-Ensari’nin yukarıda zikrettiğimiz “Tefrij al-Kurûb fi Tadbir al-Hurûb” adlı eserinin George T. Scanlon tarafından hazırlanan girişinde bilgi bulmak mümkündür. Bunun dışında yine yukarıda zikrettiğimiz “Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi” adlı çalışmada
da sözkonusu eserlere dair toplu malumat bulunmaktadır. Ayrıca bk., Altan Çetin, “Memlûk Askerinin Eğitimi”, Türkiye Sosyal Aratırmalar Dergisi, VII/2, (Austos 2003), s. 219-235; Aynı yazar, “Memlûk Devleti'nde Savaın Kültürel Esaslarına Dâir”, Belleten, LXXI/262 (Aralık 2007), s.909-921.

24- Örnekler için bk., Ebu’l-Hasan Habib el-Mâverdi, Nasihatü’l-Mülûk, (Haz. Mustafa Sarıbıyık), (SÜ SBE Yayımlanmamış Doktora Tezi), Konya 1996., 338-348.; Unsurü’l-Me‘âli Keykâvus b. İskender, Kâbûsnâme, (Gulâm Hüseyin-i Yûsufi), Tahran 1362, (Kırk birinci fasıl).; Süleyman Özbek, “Siyâsetnâme Özellikleri Açısından Râhatü’s-Sudûr’un Deerlendirilmesi”, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, IX/2 (Aralık 2007), s.147-162."

Sırf bu listede olan eserlerin çevirisi olsa elimizde yetmez mi Türk savaş sanatını diriltmek için ? ;)

Devam edeceğim.
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 04:38:35 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #46 : 07 Ocak 2011, 04:49:16 »
"Kumandan, ordunun ön ve arkasına emin kimseleri koymalı, bunlardan bir kısmını da sa ve sol kanatlara yerleştirmelidir. Düşman yaklaşıp, erler birbirleri ile harbe tutuşunca, herkes kendi karşısındaki ile harp etmeli ve nâra atmalıdır. ilk önce uzaktan ok (ok) ile vuruşmalı, ordular birbirine yaklaşıp yüzyüze gelince de süngü (süngün) ile hücum etmelidir. Saflar karışınca, kılıç (kılıç) ve balta (balta) ile vuruşmalı; gerekirse düşmana dişle (tiş), tırnakla (tırngak) saldırıp yakasından tutmalı (yaka tut) ve yapışmalıdır. Her şeye rağmen dayanmalı, düşman karşısında hiç bir suretle geri dönmemelidir (arka birme). Ya düşmanı (yagı) vurmalı (sanç) ya da vuruşarak (uruş) orada ölmelidir."

Şunu okurken bile heyecanlandım. Yusu Has Hacib nasıl da güçlü yazmış taa 1000 yıl önce...

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #47 : 07 Ocak 2011, 05:20:07 »
Geçiyoruz Ahmet Nurullah Özdal'ın 2005 yılında yazdığı yüksek lisans tezi olan Selçuklu Coğrafyasında Türklerin Savaş Sanatı(11-14.yy) adlı esere. Araştırma amacıyla kaynak göstererek tezden alıntılar aktaracağım buraya. Tezin tamamını ve yukardaki makaleyi okumak isteyenler YÖK'ün tez veritabanından indirebilir :

Sırf şu kaynaklar kısmı bile altın değerinde, Türk harp yazmalarını, seynamelerini arayanlar için işte liste  -^b

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 07 Ocak 2011, 05:40:15 »

Kullanılan silahlar ve zırhlar hakkındaki detaylı kısmı Bıçakçılık Terimleri bölümüne koydum ;)

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #49 : 07 Ocak 2011, 07:15:35 »
Bu arada belirteyim buraya sadece bireysel savaş taktikleri ve silahların kullanımı ile alakalı kısımları ekliyorum. Eğer genel savaş stratejileri ve Türk ordularının taktiklerini okumak istiyorsanız (ki tavsiye ederim, çok ayrıntılı bilgi var tezde -^b) YÖKün internet sitesindeki tez veritabanından indirip okuyabilirsiniz ;)

Son kısım:

« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 07:45:12 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #50 : 07 Ocak 2011, 07:49:32 »
Ekteki resimlerden:

Şeyh Galip

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #51 : 12 Ocak 2011, 13:30:58 »
http://i1101.hizliresim.com/2011/1/12/590.jpg

aynı karede süvariler kılıç ve kalkan kullanımı ve atların zırhları dikkat çekici

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 12 Ocak 2011, 23:52:10 »
Maalesef link hata veriyor.

Şeyh Galip

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 13 Ocak 2011, 13:42:46 »
http://img823.imageshack.us/i/resim268.jpg/

http://img23.imageshack.us/img23/1512/e71wafwerk00il9467x690.jpg

bir kez daha deneyelim o zaman ama ben bu iş bir türlü kıvıramadım:)

bir ikinci resim daha var oda bir çarşı pazar ve atölye sanırım
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2011, 13:47:43 Gönderen: Mahmut Kahya »

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #54 : 13 Ocak 2011, 14:31:31 »
Osmanlı süvarisi kılıç teknikleri başlığı tam uygun olmasada süvarilere özgü bir kaç detayı aktarmak isterim

her bir konu için ayrı bir de resim ekledim

1- süvariler için dikkat çekici bir detay atların kuyruğunun bağlanmasıdır. cok eski bir türk geleneğidir osmanlıda da devam etmiştir.

http://img194.imageshack.us/i/354982.jpg/

atın kuyruğu bağlanmış, ayrıca boynunda ki süsleme olarak asılan tüylerde türklere ve ortadoğuda yaygındır.

2- süvarileri uzun süreler boyunca sırtında taşıyan atların rahvan adı altında normal atın doğasında olmayan bir yürüyüs tarzına alıştırılmış olmasıdır ki faydası daha uzun süre daha cok yük ile daha az yorularak yürüyebilmesine olanak sağlamasıdır. süvari için dinlenmiş ve cevik bir attan daha güzeli dinlenmiş cevik iki at olabilir.:)

Rahvan atın aynı yöndeki iki ayağını aynı anda hareket ettirmesi ile gercekleşen bir yürüyüş şeklidir.

ilk resimdeki atın sol taraftaki iki ayağı aynı anda hareket etmektedir. bu yürüyüste at normal adım ile yürümesinden daha hızlı ama dörtnal yürüyüşünden daha yavaştır. ve biniciyi sarsmaz. öyle ki binici elindeki kahveyi dökmeden uzun süre taşıyabildiği söylenir.

http://img152.imageshack.us/i/24imaarabe6.jpg/

bahsettiğim rahvan eğitimi için atın aynı yöndeki iki ayağını birbirine resimdeki gibi bağlamak bir yöntemdir.

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #55 : 24 Ocak 2011, 22:04:15 »
Metin And'ın 16. Yüzyılda İstanbul kitabında vaktiyle Viyana devlet kütüphanesinde tesadüfen rastlayıp binbir güçlükle alabildiği enteresan resimler bulunuyor. Konuyla ilgili olarak buradaki cirit tasvirini paylaşmak istedim.

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #56 : 24 Ocak 2011, 22:46:37 »
ah ah siz resimde neler yaptıklarını biliyor musunuz? 1.Bugün artık pek oynanmayan 'kara cirit' oynuyorlar. 2.Asıl benim ilgimi çeken de arkada kabak oyunu oynayanlar.
Kaynak hakkında daha çok bilgi alabilir miyiz?
Bu resmi daha önce görmemiştim o açıdan çok önemli oldu.
teşekkürler

Gökmen

Mesut Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 24 Ocak 2011, 23:04:53 »
Resmin tam kaynağı: Österreichische Nationalbibliothek Codex Vindobonensis 8626
Fotoğrafladığım kitap 16. Yüzyılda İstanbul, Metin And, Yapı Kredi Yayınları
Mekan at meydanı yakınlarındaki Cündi veya Sipahi meydanı denilen yer. Kitapta bu oyunlara şahit olan avrupalıların anlatımlarına da yer veriliyor. O bölümlerle kabak oyunuyla ilgili birkaç resmi yarın ekleyebilirim.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #58 : 25 Ocak 2011, 12:50:03 »
Metin And'ın 16. Yüzyılda İstanbul kitabında vaktiyle Viyana devlet kütüphanesinde tesadüfen rastlayıp binbir güçlükle alabildiği enteresan resimler bulunuyor. Konuyla ilgili olarak buradaki cirit tasvirini paylaşmak istedim.

Merhabalar Mesut Bey,

Paylasim icin tesekürler, bu resimin sahibi  Henry Hendrowski diyor bazi okudugum Kaynaklar...

Bu Kitap hakkinda daha cok Bilgi ve Kaynak edinmek isteyen Arkadaslar icin, belki benimde ufak bir yardimim dokunabilir diye düsünüyorum. Kitabin asli 1570-1590 seneside, Osmanliya gelen Tüccarlar ve Diplomatlarin "Yabanci" göz ile Osmanliyi görmesinden ibaret olusan ve yanlarinda getirdikleri "Yazar" ve "Ressamcilarin" yaptiklari Eserlerden olusan böyle Kitaplardan ibaret.
Burada örnek olarak görülen resim "Codex Vindobonensis 8626" isminde olan Kitaptan alinti. Asli sizin bildirdiginiz gibi Viyana National Tarih Kütüphanesinde bulunuyor.

Kitabin Tarihcesi:
....."" Avusturya Milli Kütüphanesi 16 birkaç el yazması vardır Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda Hıristiyan Avrupa'nın çıkarlarını yansıtan. Ahmet Löwenklau (ö. 1594) gibi hümanistler ve Konstantinopolis'e büyükelçiliğine bir yüzyılın son çeyreğinde yer aldı ve ardından Osmanlı tarihi ile ilgilenmiştir. Çok az orijinal görüntüleri olduğu için, aynı zamanda bir ressam gezisi sırasında kim vardı ve daha sonra Sultan mahkemede görsel araçlar üretmek, maiyeti vardı. Böylece kısa açıklayıcı kitabeler eşlik ediyor zengin resimli kitaplar, ortaya çıktı. Bu yöneticilerin portreleri içeren, Ayasofya görüntüleri, kadın ya da bir düğünde dans ozanları gibi görkemli geçit törenleri ve illüstrasyon ve resepsiyonlar Sultan'ın sarayında gibi insanların yaşam sahneleri. Codex 8626 olağanüstü sanatsal dekor muhtemelen Henry Hendrowski, bugünkü İstanbul, Bartholomew Pezze içinde imparatorluk elçilerin ressam tarafından oldu. ""....

Bu Kitabi almak isteyen Arkadaslara Müjde´de verebilirim, bu Eser 1971 senesinde Italya da  tekrar basilmis ve kücük bir seri olarak Antikaci kitabcilarda bulmak mümkün...
Ben Kitabin bas sayfasini, icinden birkac Resim ve Antikaci kaynaklarini Link olarak buraya koyuyorum.

http://www.pianki.com/FMR-I-Turchi-Codex-Vindobonensis-8626_p_2297.html

http://www.antiquariat-strobel.de/frage_aq.jsp;jsessionid=F125996DBB0245CCFAB66C738B948CE9?id=15192524

Hayirli Okumalar dileyerek...
Selam ve Saygilarimla

Mergup

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #59 : 25 Ocak 2011, 13:22:31 »
Resimlerden bazılarını göremiyoruz. Yükleyen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2