Osmanlı Süvarisi kılıç teknikleri  (84908 defa okundu)

Sancar Özer

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı Süvarisi kılıç teknikleri
« Yanıtla #30 : 24 Aralık 2010, 02:18:49 »
Osmanlı Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü'nün 2.cildinden şu ana kadar Türk harp sanatı ile alakalı bulabildiklerim:

"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #31 : 24 Aralık 2010, 13:41:05 »
2.cildi bitirdim; işte bulabildiklerim:

3.cilt ile devam edeceğim ;)

Şeyh Galip

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 25 Aralık 2010, 22:37:47 »

Böylece 3.cilt de tamamlandı. Osmanlı harp sanatı hakkında çok ayrıntılı olmasa da ilginç bir iki detay yakaldığımızı sanıyorum. ;)

Şeyh Galip

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #33 : 26 Aralık 2010, 13:11:28 »
çok güzel bilgiler teşekkürler.
kılıç veya benzeri silah antrenmanından türemiş sporlar var daha bugünlerde, onları da biryerde toplayabiliriz. Çoğunuzun bilmediği 'Hurling' diye bir spor var İrlanda'da ve çok popüler. İnsanlar normal futbol oynamıyor bunu oynuyor. Raket baltaya benziyor ve genelde iki elle tutulup topa vuruluyor. Kaleler rugby kalesi gibi. Çok sert bir spor. Ve tahmin edeceğiniz gibi çok eski bir spor. Bir ipucu daha, İrlanda'lılar hiçbirzaman okçu millet değildi, daha çok balta taş sopa falan ile dövüştüler zamanında.
Belliki bu spor savaşta kullanılacak kasları çalıştırıyor.
Top 5 Hurling Scores - C
Top 5 Hurling Scores - A

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #34 : 26 Aralık 2010, 15:38:50 »
İrlandalıların silah kullanmayıp taş,sopa, gibi aletler kullanmasının sebebi İngilizleri işgal dönemlerinde silah bulundurma ,taşıma ve kullanmalarını yasaklamaları diye duymuştum.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #35 : 26 Aralık 2010, 18:55:43 »
İngilizlerin de katkısı var tabi, ama bu savaş stratejisi daha da eskilere dayanıyor. Dublin'de National Museum'a gitmenizi tavsiye ederim. Binlerce yıllık kılıçlar, baltalar, mızrak uçları ve 'war club' tarzı silahlar.

Süvari kılıç tekniklerini anlamak için Polo yani çevgan oynunu da anlamak lazım. Raketi atın her iki tarafında hem öne hem arkaya sallayabiliyorsunuz. Bu çok önemli örn. raketi veya kılıcı arkadan aşağıya ve sonra bileğinizi döndürerek yukarı doğru çekmeniz gerekiyor. Acemi biri direk atın başını keser. Bu sol tarafta daha da zor. Cirit gibi oyun olarak oynandığı ve eskiden bizde popüler olması çok normal sonuçta hem at için antrenman hem de kılıç hareketlerini çalışıyorsunuz.
Great Polo Goal

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 26 Aralık 2010, 19:44:11 »
Ali Şir Nevai'nin yazdığı gibi Çöğen yahut Osmanlıda fars imlası ile bozulmuş hali(batur-bahadır misali) olan çevgen hakikaten de tam bir süvari savaşı simülasyonu aslına bakılırsa. Topa doğru yapılan tüm hareketler yaya düşmana karşı kılıç veya balta, topuz gibi bir silahla saldırma alıştırması olarak düşünülürse bu daha iyi ortaya çıkıyor. Hatta batıda meşhur bir rivayet var Türklerin kafasını kestikleri düşman akserlerinin kellelerini top olarak kullanarak polo oynadıkları şeklinde... :D

Türk süvari oyunlarından bahsetmişken Kökböri oyununu da saymamak olmaz. Afganların Buzkaşi diye sahiplendikleri ancak tüm Türkistan'da ve 20.yy.a kadar Türkiye'de de çok oynanan bu oyun da bayağı sert ve sık sık da ölümcül olabiliyor. Özetle iki takım haklinde atlıların bir buzağı karkasını bir kaleden diğerine götürmeye, ve bu sırad da birbirlerini vargüçleriyle kamçılayıp at üstünde tekme yumruk girişmelerine dayanıyor  >:D

Buzkashi

Tarihte bunu bir de kızböri diye oynana"n versiyonu var, gelin hızlı bir ata binip kaçıyor, talipler at üstünde kovalıyor. ;D

Bir de at üstünde güreşme diye bir oyun daha mevcut. İki yiğit at üstünde tutuşup birbirlerini attan düşürmeye çalışıyorlar. Eğitimli atlar da göğüs göğüse gelip itişiyorlar bu sırada.

Matrak, cirit, çöğen, tomak, kökböri oynayarak yetişen at üstünde güreşen adamlardan dünyanın en iyi süvarilerinin çıkması şaşırtıcı değil -^b

Şeyh Galip

Gokmen Altinkulp

• Üye
  • *
    • Türk menzil okçuluğu
« Yanıtla #37 : 26 Aralık 2010, 20:48:21 »
Kökboru ve at üstünde güreşmek de boşuna değil. Kaynağını unuttum şimdi ama savaş meydanında bizim ecdadın düşmanı çekerek de attan düşürdüğünü okumuştum. Mantıklı da, bu kadar ağır zırh, teçhizat, miğfer vs, atların hızını da hesaba katmak lazım, güçlü ve tekniğini bilen biri düşmanı aniden attan çekebilir.

Hadi size bir oyun daha, Polocrosse! Yurtdışına taşındığım bir işe daha yaradı, yaklaşık 9 aydır Polocrosse oynuyorum. Polo ve kızılderili Lacrosse oyunlarından türemiş. Kurallar Polo oynundan biraz daha vahşi, atları direk birbirinin üstüne sürebiliyorsun, biraz at üstünde rugby'yi andırıyor. Yine de çok stratejik bir oyun. Kadın erkek, genç yaşlının aynı oyunda yer alabildiği nadir oyunlardan biri.
Türkiye'de yok maalesef.
Yine kılıç teber şeşper gibi silahlar için süper antrenman. Topu raket ile dörtnalda eğilerek yerden alıyorsun ve hızla ata dokundurmadan ya kaleye ya takım arkadaşlarına fırlatıyorsun.
Bunu oynarken sürekli savaş meydanı aklıma geliyor....
2007 Polocrosse World Cup Spills and Crashes

Daha çok bilgi burada
Polo Cross - Team Sport

Kılıç kullanımı için bir avantaj daha gördüm bunu oynarken, atı çok iyi pozisyona getirebilmek önemli kılıç için, en güzeli düşmanın sol arkasında olmak, bu eğitimli atlarla daha kolay. Ayrıca bir grup at (savaşçı farzedelim) içinden sıyrılmayı veya sıyrılmak isteyen süvarinin önünü kesmesini de çalışıyorsun. Bunları ilk çalışırken gözüm açıldı yani..

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #38 : 31 Aralık 2010, 15:06:39 »
cem mısır odunu vurma 2008

ekli linkte anadoluda atla oynanan değişik bir eğlencenin vidosu var.

ilgilere sunarım

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 31 Aralık 2010, 15:08:17 »
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/31/3175.bmp
http://i1012.hizliresim.com/2010/12/31/3164.bmp

süvarileri savaş meydanında ve oyun sahalarında gösteren iki minyatür resim mevcut.

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 31 Aralık 2010, 15:12:13 »
Cirit

cirit oyununu hepimiz biliriz ve esas olarak cirit oyunu atlı süvarileri savaşa hazırlamakdır.

belki kılıç kullanmalarına dair bir eğitim değilse de süvarilerin at üstünde hareketlerine ve ellerinde kullandıkları mızrak yada kargılarını kullanmalarının eğitimi için önmeli bir spordur.

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 31 Aralık 2010, 15:17:25 »
Mahmut bey ilk video özellikle çok ilginç; bu sayfanın başında ODT sözlüğünden aktardığım "kavak vurması" maddesini aklıma getirdi bu mısır odunu vurma oyunu. Orada da usta oyuncuların ciritlerini yere vurup yaylanan ciridi havada kaptıklarını anlatıyor.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2010, 16:19:23 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 31 Aralık 2010, 15:22:38 »
Süvarilerden ve kılıç tekniklerinden bahsederken bindikleri atları unutmamak gerekir. tarihsel olarak türklerin orta asyada iken binek hayvanı olarak kullanılan atları bu gün türkmenistanın milli sembolü sayılan türkmen atları yada literatürdeki adı ile Akhal teke atlarıdır. osmanlı ordularında ve ortadoğuda yaygın olan ise bu at değil arap atlarıdır. arap atları yapıları itibariyle küçük boylu ama dayanıklı hızlı ve cevik hayvanlardır. bu özellikleri ile avrupalı süvariler ve atlarına göre cok daha avantaj sağlayabildiklerini düşünüyorum. yukarıda bahsi geçen polo ve benzeri oyunlar da bu atlar ile oynandağında daha verimle olacağı kanaatindeyim.

çevik kolay manevra yapabilen bir at ağır ve hızlı harkaet edemeyen bir ata göre süvarisine ciddi avantaj sağlar.

merak edenler için

cok sayıda video bulunabilir.

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #43 : 31 Aralık 2010, 15:28:17 »
Cocukluğumda antalyada oynadığımız bir oyun vardı. Adı esir. Cirit ile benzer kurallara bağlı idi.
sayı ile sınırlı olmayan iki takım arasında oynardık. ker takımın bir adet kucuk bir cember buyukluğunde kalesi olurdu. cirit oyuunda da iki adet kale tabır edilen sınır vardır.

takımlardan bir oyuncu karsı tarafı tacız eder. son cıkan karsı taraftan kendısınden once kaleyı terk eden her oyunucyu elı ile dokunarak esır edebılırdı. cırıtte de benzer sekılde son cıkan kendınden once sahaya at suren ve cırıt atan oyunuyu kovalar. karsı taraftan oyunucya yetişip el ile dokunarak yakalayn kısı esır dıye bağırır. oyun durur,esir alınan oyuncu kendı kalenıze yakın bır noktada oyun dısı bekler. kurtulması kendı takımından bırının yakalanmadan ona elı ıle ulaşması ile olurudu takımlardan bırının oyuncusu bıtene kadar yada karsı tarafın kalesıne bır sekılde ulasıp ayak basarak oyun bıterdi.

Böyle bir oyun hakkında bigisi olan varmı duyan oynayan.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2010, 15:35:10 Gönderen: Mahmut Kahya »

Mahmut Kahya

• Üye
  • *
« Yanıtla #44 : 31 Aralık 2010, 15:40:39 »
Ben böyle bir bilgiye ulaştım;

Esir Almaca .En az beş kişi ile oynanır.Beşer kişilik İki takım kurulur.Kale olarak taş yığını yapılır. Kaleden çıkan  karşılıklı iki kişi birbirine eliyle vurarak esir almaya çalışırlar.Yalnız ilk çıkan son çıkan rakibi  esir alamaz  o diğerine göre “Eski”dir.Ancak rakipten sonra çıkan arkadaşı yetişip onu kurtarabilir veya rakibi esir alır.Oyunun esas kaidesi budur.S-Daima son çıkan ilk çıkanı esir alir. Aynı anda iki aynı takım oyuncusu oyuna çıkamaz ,ardı ardına olmalıdır.Esir alınanlar kalenin sol  dikine beş adım giderek elini arkadaşlarına doğru adım açarak uzatır.Daha sonra esir düşenler onun arkasına geçerek bir zincir oluştururlar.Arkadaşları onları kurtarmak için kaleden çıkarak ellerine vurup esaretten alırlar.Ancak kendileri de bu arada esir düşebilirler.Esir sayısı artan takım tehlike içindedir.Askerini kurtaramayan  takım sonunda tek kişi kalabilir.Ayağını  kale taşlarına koyup,etrafını saran rakiplere (Düşmana) karşı mücadale etmeye başlar.Eğer onlar ayaklarını uzatıp kaleye değerlerse tabi savunmacı tarafından   vurulmadan  kale düşmüş olur.Ancak tek kalan kişi  onlardan birini vurarak esir alırsa bir esir arkadaşını kurtarır.Mücadeleye iki kişi devam ederler .Oyun bu şekilde devam eder gider.Yalnız oyun başlarken veya devam ederken kaleden çıkmadan oyuna girmesi için rakip oyuncuyu isim vererek çağırırlar

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2