EĞEDEN BIÇAK  (52336 defa okundu)

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
    • http://yataganelsanatlari.tr.gg
Ynt: EĞEDEN BIÇAK
« Yanıtla #15 : 06 Aralık 2009, 12:20:36 »
Metin bey ben aslında şu an için kılıç kın imatı ile uğraşıyorum bunun yanında yaptığım av bıcağı kını hancer kını gibi kınlarda var am benim kulladığın teknik mi desem yöntemmi desem farklı önce kın için ahşaptan kını yapıyom ahşabı çift taraflı oyup alıştırdıktan sonra yapıştırıp temizleyip kını özelliğine göre eger kılıç veya yatağan kını ise normel deri ama ürün bıcak türü ise biraz daha kalın deri kullanıyom bu işe yeni başladığım için elimde örnek alabilecem fazla numunem yok gelen siparişe göre yaptuığımız için çeşit konusunda elimde az ama ihtisaslaştığım dal yatağan kını  deri teminini denzlide dericiler onlardan temin ediyom genelde yaptığımız iş tamamen el işine dayanıyor baktınmı bilmiyom ama amatörce  bi sitem örnekleri orda var  http://yataganelsanatlari.tr.gg/  yanız eğeden yapılan bıcak ağzı ne kadar calışır blemiyorum ama güzel bıçalk yapanın eline sağlık

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 06 Aralık 2009, 12:29:01 »
bıçağın bir kılıfı var bıçağı isteyen kişi almış ve bana göndermişti.
ben yapmadığım için foruma koymadım.

istediğimiz gibi deri bulmak hakkatten büyük sorun. bulduğumuz derilerde biraz ince kalıyor genelde. ayrıca emrenin dediği gibi kaliteli deri bulmakta zor.

bu bıçağın ağız tutuşu çok güzel, ayrıca çok keskin oldu. ( traş olabilecek kadar ) daha önceki bıçaklarımdan da bildiğim kadarıyla uzun sürede bilemek isteyeceğini sanmıyorum.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2009, 12:31:56 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #17 : 06 Aralık 2009, 13:38:50 »
Eline sağlık Gökhan, çok güzel olmuş.

Eğenin genişliği ne kadardı?
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 06 Aralık 2009, 15:00:12 »
eylem kullandığı egenin genişliğini inanki tam olarak bilmiyorum. ama 7 yada 8 mm kalınlığında ve 3 cm genişliğinde falan olması lazım.

eğeyi inceltmek ve bu forma getirmek için ilk önce dövmem gerekti. daha sonrada talaşlı imalata geçtim.
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
« Yanıtla #19 : 07 Aralık 2009, 09:58:33 »
Deri ile ilgili araştırınca çok güzel işleme örnekleri buldum
desen çekiçleri ile döverek çok güzel desenler yapılabiliyor gibi görünüyo ama kalın deri gerekiyor .

Benimde bir kılıf denemem oldu aslında eski iki farklı kemeri kullandım suda 2-3saat bekletip bıçağın formunu alsın diye sıkıca iple sarıp kurumasını bekledim kuruyunca da diktim .

Emre bey bahsettiğiniz ısıtarak şekillendirme nasıl oluyor aslında bu konuda bi başlık açıp yaptıklarınızı paylaşsanız ben kendi adıma çok mutlu olurum

Abdurrahman bey sitenizi gezdim güzel işleriniz var elinize sağlık, anladığım kadarıyla kılıfları tahtadan işleyip dışlarına ince deriden kılıf dikmişsiniz burda aklıma bişey takıldı benzer bir kılıfa bende giriştim fakat bıçağın kılıfa girip çıkarken tahta kısmı kesmesini engelleyemedim sanki köreltir zamanla gibi geldi
tahta kılıfta bıçağın keskin tarafı tahtayı kesiyo mu yoksa daha geniş mi yapıyorsunuz?

Deri konusunu biraz araştırdım istanbulda beyazıtta meydana doğru değilde tramvay yolunun arkasına aşağa doğru inince derici toptancılar dolu bir kere gidebildim fakat cumartesi 4-5 civarı olunca bütün dükkanlar kapalıydı vitrinlerden deri yığınlarına bakmakla yetindim malesef . Bir daha gitme fırsatım olmadı ama bir tanıdığım yemet masası ebatında bir deri aldı rdan malesef ince deri seçmiş ne istediğimi tam anlayamadığı için ama fiyatı 15 liraymış oldukça güzel bi deri,  ama malesef ince

Gitme fırsatı bulup kalın deri alınabilecek yer bulursam paylaşırım .

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 07 Aralık 2009, 14:04:42 »
Metin bey ben aslında şu an için kılıç kın imatı ile uğraşıyorum bunun yanında yaptığım av bıcağı kını hancer kını gibi kınlarda var am benim kulladığın teknik mi desem yöntemmi desem farklı önce kın için ahşaptan kını yapıyom ahşabı çift taraflı oyup alıştırdıktan sonra yapıştırıp temizleyip kını özelliğine göre eger kılıç veya yatağan kını ise normel deri ama ürün bıcak türü ise biraz daha kalın deri kullanıyom bu işe yeni başladığım için elimde örnek alabilecem fazla numunem yok gelen siparişe göre yaptuığımız için çeşit konusunda elimde az ama ihtisaslaştığım dal yatağan kını  deri teminini denzlide dericiler onlardan temin ediyom genelde yaptığımız iş tamamen el işine dayanıyor baktınmı bilmiyom ama amatörce  bi sitem örnekleri orda var  http://yataganelsanatlari.tr.gg/  yanız eğeden yapılan bıcak ağzı ne kadar calışır blemiyorum ama güzel bıçalk yapanın eline sağlık

Sayın Abdurrahman Doğan bey kardeşim,

Sitenizdeki deri ve kın çalışmalarınızı izledim.Üzülerek ifade etmeliyim ki ne kınlar ne deriler doğru biçimde tasarlanmış.İşe ahşaptan başlarsak  eski gerçek imalat lar ile karşılaştırdığımızda  anatomik ve estetik büyük farklar var.Deriler ise dikiş yerleri yanlış kullanılan deriler yanlış,
Yatagan kınlarında dikişler sağ veya sol yanda ortadan dikilmiş olup dikişlerin üstü spiral görünümlü
tel ile kaplıdır.Gene yatagan kınlarında genellikle oğlak derisi kullanılmakta idi.Kılıçlarda ise yük hayvanlarının (at,katır,ve eşek gibi) özel yöntemlerle tabaklanmış sağrı derileri kullanılmıştı.
Hevesinizi kırmak istemem fakat az da olsa var olan değerlerimizi lütfen yozlaştırmıyalım.
Saygılar
Altay Tüzüner

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 07 Aralık 2009, 14:39:17 »
...
Deri konusunu biraz araştırdım istanbulda beyazıtta meydana doğru değilde tramvay yolunun arkasına aşağa doğru inince derici toptancılar dolu bir kere gidebildim fakat cumartesi 4-5 civarı olunca bütün dükkanlar kapalıydı vitrinlerden deri yığınlarına bakmakla yetindim malesef . Bir daha gitme fırsatım olmadı ama bir tanıdığım yemet masası ebatında bir deri aldı rdan malesef ince deri seçmiş ne istediğimi tam anlayamadığı için ama fiyatı 15 liraymış oldukça güzel bi deri,  ama malesef ince
...

Dediğiniz gibi, Gedikpaşa'da deri ve dericilik araçları bulunabiliyor. Vegetal deri için parça deri satan bir dükkan var. Adını hatırlamıyorum. Bir de bunun karşısında bir yer var ama büyük miktarda almak gerek. Çok da yardımcı olmayan bir eleman vardı ve burnundan kıl aldırmıyordu. Tepem atıp neredeyse bütün bir tabakayı alacakken caydım. 3 mm gibi kalınlıka bütün bir tabaka vegetal deri (boyanmış?) 150 - 200 civarında mı neydi? Bu kısımda hafızam beni ayrıntılarda yanıltıyor da olabilir.

Gedikpaşa'dan başka Mercan yokuşuna yakın bir sokakta da deri ve malzemeleri satılıyor. Deri, zımbalar, rulet vs. malzeme bulmanız mümkün.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 07 Aralık 2009, 14:50:45 »
Sorulmadan söyleyeyim. Kazlıçeşme'de ise kürk ve (mont yapacak gibi) ince deri satılıyor.
Eylem Cengiz

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #24 : 07 Aralık 2009, 15:25:09 »

Sayın Abdurrahman Doğan bey kardeşim,

Sitenizdeki deri ve kın çalışmalarınızı izledim.Üzülerek ifade etmeliyim ki ne kınlar ne deriler doğru biçimde tasarlanmış.İşe ahşaptan başlarsak  eski gerçek imalat lar ile karşılaştırdığımızda  anatomik ve estetik büyük farklar var.Deriler ise dikiş yerleri yanlış kullanılan deriler yanlış,
Yatagan kınlarında dikişler sağ veya sol yanda ortadan dikilmiş olup dikişlerin üstü spiral görünümlü
tel ile kaplıdır.Gene yatagan kınlarında genellikle oğlak derisi kullanılmakta idi.Kılıçlarda ise yük hayvanlarının (at,katır,ve eşek gibi) özel yöntemlerle tabaklanmış sağrı derileri kullanılmıştı.
Hevesinizi kırmak istemem fakat az da olsa var olan değerlerimizi lütfen yozlaştırmıyalım.
Saygılar
Altay Tüzüner

Altay Bey,
Nasıl oluyor da bir kişinin bir sanatı birşekilde icra etmesi geçmişin değerlerini yozlaştırıyor? Ben bir yatağanı geçmişteki gibi yapmadım, ya da hadi yanlış yaptım diye büyük suç mu işliyorum? Eğer hatalı veya çirkin bir detay varsa bunun günahı onu yapanın boynunadır, bu tür şeyler zaten doğrusunu yapan başka bir usta tarafından cezalandırılır. Bu cezalandırma da tamamen müşteri bazında olacaktır. Eleştiri ile suçlama çok farklı şeylerdir, lütfen birbirine karıştırmayınız iki kavramı. Abdurrahman Bey'in sattığı eserlerin çoğu benim anladığım kadarıyla kendisi tarafından zaten yapılmamıştır, kılıca başkası sapını bir başkası yapıyordur. Ancak hadi Abdurrahman Bey bu eserleri tek başına yapmış olsa bile bu işin daha emekleme safhasında bu eserlerin bugün yapıldığına tanık olduğuma ben önce şükür ederdim. Kimsenin bu sanatı yapmadığı ve unuttuğunu sanarken, yalan yalnış da yapılsa yine de birilerinin bunlarla uğraşıyor olması bizi öncelikle sevindirmelidir. Ne güzel...
Öte yandan ben de bu eserlerin bir çok eleştirilecek yönünün olduğunu düşünüyorum ancak bu tarzınız ve haddini bilmezliğiniz sonucunda burada bu eleştirileri yapmayı düşünmüyorum, çünkü şu anda Abdurrahman Bey'in ne kadar üzgün ve kırgın olduğunu biliyorum ben de aynı işte olduğumdan. Biri bana bu tür bir ithamda bulunduğunda (ki bulunuldu) günlerce kendime gelememiştim. Bir kılıcı yapmanın ne kadar büyük bir özveri ve çaba istediğinin farkında olmayan birisi için tabii herşey kolay...
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2009, 15:38:06 Gönderen: Emre Kipmen »

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 07 Aralık 2009, 20:23:45 »
Değerli Kardeşim,
İlimde, bigide, teknikte duygusallığa yer yoktur.Belki biliyorsunuzdur bu gün Çin,Japonya, İspanya vs geçmişte üretmiş oldukları türlü kılıçları bu gün o modellere sadık kalarak tüm detayları ile ürünlerini tüm dünyaya satmaktadırlar.Meşhur Toledo kılıçlari ve Japon katanalar gibi.Bizim ise henüz Replica olarak dış ülkelere sattığımız pek bir şey yok.Amaç ve istenen şey yapabileceğimizin en iyisini  yapmak olunca işe doğru yerden başlamak gerekir.Nitekim Cebehane sitemizde değerli arkadaşlar tarafından binbir güçlükle üretilmiş mükemmel örnekler mekanik damascus dahil görmek mümükün.Demek istenirse olabilir.Ben buradan yapımcı arkadaşlara bir tavsiyede bulundum.O da gerçeklere sadık kalın.Gene üzülerek ifade edeyim bundan üç sene evvel Yatagan ' a (Denizli ) teferruatlı bir yatagan teknik resmi verdim fakat maalesef bu teknik resimi okuyabilecek ( o gün ) kimse ortaya çıkmadı.Bu günkü üretime baktığımızda namlu dışında doğru yapılan pek bir şey yok.Beyler müzelerimizde her türlü örneği görmek mümkün özelliklle İstanbul  daki Askeri müzenin yayınlamış olduğu Yatagan Koleksiyonu İsimli  Kitaba bakmanızı tavsiye edeim.
Saygılar

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 07 Aralık 2009, 20:31:16 »
hepinize iyi çalışmalar öncelikle metin bey eğer yaptığım kın ahşapta köreliyorise ahşap kullanılmayan bıcak deriyi ne yapar bıcağın alıştırmsını ona göre ayarlıyoryorsun kına giriş cıkış yağ gibi kullanışlı oluyor Altay beye teşekür edrim eleştiri veya tenkitlerinize sizin dediğniz kını ne olduğunu çok iyi biliyorum ama ben bu foruma üye olduğumda bir ilanda bulunmuştum kın imataı hakkında bilgisi olan varmı diye ama malesef hiç çevap veren olamadı ben kın imalatını içimdeki bir merakla başladım haaa şunuda söyleyeyim sizin sözlerinizden hiç gocunmadum alınmadım sizin dediğniz gibi kın yapımı için hiç müracat olmadı hiç bir kılıç meraklısı sizn tarifinizdeki kından istemedi bir kişi istedi okişde müze müdürüdü idi benden fiat istedidkişler arasına koyacağımız spral gümüş olacakj deri I. sınıf cilt deri olacak dut ağacından olacak emperya kullanılacak  dikiş ipi de ince bağırsaktan yapılacak her şey tamam ama cıkan fiat fazla geldi oda sizin gördüğünüz kınlardan ekonomik olsu diye yaptıdı  yani demek istediğim yapmam değil yaparım ama bir ayda ama iki ayda istenilen kını yaparım işin maddi boyutu herşeyi değiştiriyor bu konuda benim hiç ustam olamadı almadıda  hala diyorum bir bilen varsa beri gelsin bildiğini öğretsin haa bildiğini öğretmiyorsa kendisi bileceği iş  emre beye teşekür ederim  acemi adamın halinden anlıyo ben  bu forum sayesinde yanlış bildiğim konuların doğrusnu öğrendim ben memur emeklisiyim  bu işe sonradan başladım ama her ne olursa olsun BEN BİR ŞEYLER ÖĞRENECEM ARKADAŞ  emekliyim diye  kenarda otumayacağım eğer bildiğniz  ve yapılabilecek  öneri fikir varsa almaya uygulamaya yapmaya hazırım tabi işin sırrını verirsen Emre bey siz hiç moreliniz bozmayın belki arkadaş elişne çekiç almadı  çekicin ne olduğunu bilmiyordur yani cırak kimdir kalfa kimdir usta kime denir bilmiyor ama ben acemi bir cırağım bu işleri öğrenecem ama yeteki hiçbiriniz morelinizi bozmayın birbirimiz ile kısır fikir catışmaları yaşamayaşım ağzımızın tadı kacmasın
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2009, 20:47:27 Gönderen: Abdurrahman Doğan »

Abdurrahman Doğan

• Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 07 Aralık 2009, 20:38:55 »
altay bey denizli yatağana verdim dediğniz ölcüleri kimin aracılığı ile kime verdiniz verdiğniz kişi yatağan ustasımı yoksa sıradan bıcakcımı eğer verdiğniz ölcüler ehil ellere değil o gün için para kazanmak amacı olan kişnin eline gecti ise siz haklısınız  benim ustam Kültür bakanlığı DÖSİM  icra kurulunun kablu ettiğ tek yatağan ustasıdır

Metin Sakin

• Üye
  • *
  • İstanbul >Pendik
« Yanıtla #28 : 07 Aralık 2009, 20:51:54 »
Sanırım yapılan işleri fotoğraflamak çok daha açıklayıcı olacak aslında bu konuda foruma ilk üye olduğumda aklıma bi fikir gelmişti
kullanıcı profili kısmı bilmiyorum biraz değiştirilerek  her kullanıcı alölyesini alet edevatlarını , yaptığı işleri paylaşsa sanki çok güzel olurmuş gibi geliyo bana
eminim pekçok güzel bıçak kılıç antika vardır üyelerin elinde bunları uygun bi formatta açıklamalı olarak paylaşabilmek bence çok faydalı olacaktır

Bu arada ağaç kın ile ilgili nerde gördüm hatırlamıyorum ama ağacın içinde ince bi deri veya keçe tarzı kaplama vardı bıçağı korumak adına sanırım.

özellikle uzun kılıçta kılıcın kından hızlı kolay çıkarılması ve taşırken içinde sallanmasını önlemek için düşünülmüş ayrıntılar vardır .

Altay Tüzüner

• Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 07 Aralık 2009, 21:35:07 »
Değerli Kardeşim,

Zamanın Belediye başkanı ricası ile şu anda halen aktif ve o zaman da iyi işler yapabilen bir kardeşimize
şahsen Denizli Yatagan da  tarafımdan izah edilerek verilen bir teknik resim idi.Şimdi o arkadaşların ismini
vermek hem doğru olmaz hemde neticeyi değiştirmez..Fakat size tavsiyem mümkün olduğu kadar çok resim görün kataloglara bakın kitap karıştırın.Aşağıda size bigi verebilecek sitelere bakın.

www.oriental-arms.il
www.czernys.com
www.hermann-historica
Kitaplar:
Yatagan kolleksiyonu Askeri Müze Harbiye İstanbul tel02122332720 fax 02122968618Başarılar.

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2